Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Osobnost Moravy a jine ankety s chlebičkama aji bez

23. 09. 2021 11:33:11
Mam rad ankety. Hlavně jak dostanu jakusik medajlu. Nebo aspoň chlebičky či podobně hodnotnu cenu. Nechapu sice, čemu se třeba anketa Blogař roka 2020 robi v řijnu 21, ale nepatram po tym. Duležite je byt na bedně a na tytulce,

bo to se počita. Je fakt, že redakce iFčil je z tych mojich blogu už davno nešťastna, na tytulku je radši nedava, ale z letošnich pětaosumdesati blogu tam dali tři, a to je tež uspěch.

Je fakt, že sedum zlatych v řadě pusobi trochu nudně, už by to měl vyhrat kdosik jiny, ale hlavně jak budu chlebičky, bo vloni nebyly. Na druhu stranu Šichtařce dali z letošnich 36 blogu jednatřicet na tytulku a ona děvucha nevyhrala ani nominačni kolco. Přitom si to zasluži, bo ma vic děcek, tym ma větši zasluhy o narod a piše statotvorně. A tak na tytulku se davaju aji jine, multykulturně statotvorne blogy, což mi nevadi, ale je škoda, že tym padem obrovsky klesla čtenost blogu. Je to škoda pro ty mlade blogaře, když se texty, mnohdy zajimave, nedostanu přes stopadesat čtenařu. To kdysik v dobach Havlika a Matějky nebyvalo.

Ale jak řikam, když su ty chlebičky a jine hodnotne ceny, stoji ty ankety za to. Raz mě jakasik "Rada Rusínů" pozvala do Mukačeva, kaj sem měl přebrat cenu za propagaci Podkarpatske Rusi a Rusinu v cizině. Přiznavam, že aji cena za prvni misto se mi zdala zajimava. Porsche je zajimavy vuz a už sem se viděl, jak přejižďam rozdrkocany přechod v Ubl'e, projižďam přes zaostale oblasti multykulturně vyspěleho Slovenska a slavně parkuju před porubska knajpu Jedova chyša. Bohužel, asi sem blbě slyšel organyzatory, když mi to zdělovali přes dobite, předražene česke mobilni sitě, odposluchavane Koudelkama a spol, a tak sem namisto Porsche dostal na mistě enem kotel boršče. Nevadi, zrobil sem se fajny vylet a nemusel sem nic proclivat. Aspoň sem se dobře nažral.

To když mě pozvali sukmenovci ze Sudetoněmeckeho lancmančafta, abych k nim prohovořil na srazu v Řezně, nedostal sem ani ten ajntopf a ještě mě hnali z podyja až na hranice českeho protektorata. (Cely text proslova pro spolek v čele s tym tlusťochem je tady)

A tak sem byl rad, když mě pozvali krajani z Brna, abysem převzal medajlu Osobnost Moravy, bo jak se řekne Morava, je jasne, že hladovy neodjedu. Když mě navic zařadili mezi Jarku Šulakovu, Juru Pavlicu, surozence Ulrychove, Jindru Štreita, Arnošta Goldflama, Radka Jaroša, Fleret, Juru Pernesa, Miloša Michlovskeho, brachy Pospišily a desitky dalšich moravskych synku a děvuch, nemoh sem odmitnut.

A tak sem se připravil moravsky statotvorny projev, bo nestava se mi často, abysem mohl prohovořit k moravskemu narodu přimo v jamě lvove, na placu Svobody.Tuž tady je:

Moji mili Moravaci,

sem hrdy na to, že ste se tu na tomto ryze moravskem naměsti zvanem kdysik Forum Inferius, později Grosser Platz, ještě později Kaiser-Franz-Josef-Platz, pak kratce Adolf-Hitler-Platz, Viktoria-Platz a fčil nazyvanem naměsti Svobody, sešli v takem hojnem počtu, abyste mě spatřili a osobně mi pogratulovali.

Neodpustim se poznamku, že když se tak divam na pysky lidi zakryte kavovyma filtrama v šalinach, projiždejicich timto naměstim, mam taky blby pocit, že nazev naměsti Svobody se bude brzy zase měnit třeba v Adolf-Hitler-Platz, ale to pro dnešni slavny den, kdy se tu sešlo tolik vyznamnych osobnosti, jako su ja, neni vubec podstatne.

Podstatne je, že ste mi dali tu medajlu. Je ovšem pravda, že mam taky pocit, že tu sem tak trochu omylem.

Narodil sem se sice na Moravě, ale par dnu pote mě převezli do Slezska. Nebyvam na Moravě, ale ve Slezsku. Na zakladni a vysoku školu sem tež nechodil na Moravu, ale do Slezska. Co ja teda mam s tu vašu Moravu společneho? Zatimco ja piju pivo, považovane navic paradoxně za napoj Čechů z Čech, vy tu lemtate jakusik kalnu, zkvašenu šťavu z lisovaneho hrozna. A pokud už v tomto městě pijete pivo, pak preferujete jakesik Starebrno, vyraběne nadnarodni fabriku z Holancka. Z teho se ale nic nerobte, bo Česi v Čechach zas zapomněli, že kdysi byval jejich nejoblibenějšim napojem Prazdroj z Plzně, kery jim uvařil bavorsky sladek. Dnes tento napoj nahradili jakusik jedenactku, keru jim pod dohledem japonskych samuraju dodavaju pod cizokrajnym nazvem Urkvel.

Takže, moji mili Moravaci, nosite frňaky nahoře, bekate tady ty svoje halekačky, ale v podstatě ste nuly enem o trochu lepši než Česi z Čech!

(v tom okamžiku mi u noh přistal prvni chlebiček s moravskym uzenym. Aha, asi mluvim dluho, už mi chtěju gratulovat, pomyslel sem si)

Vždyť vy ste za sto roku nebyli schopni propojit ani tu Moravu s Odru! A zatimco Pražaci se netaji, že vas okradaju o penize a za ně si stavi dalnice, kere vedu tak maksimalně sto kilaku od Prahy, aby se dostali na svoje chalupy, vy ste nebyli schopni dostavjat ani dalnicu do Vidně, ani dalnicu do naši slezske Breslau, puvodně Vratislavi, dnes dočasně pod polskou spravou pod divnym nazvem Wroslaw...

(v tom okamžiku přistaly dalši chlebičky a ze strany, kaj seděla polska menšina dočasně umistěna v Gorolach, přiletěl kotel s bigusem a štangla bachory mi zamastila text. Co bylo dal, se nepamatuju, což se mi stava na každem blogařskem srazu, takže to bylo asi fajne)

Ladik Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil

A tady mate cosik od Romana Horkeho, zlate Osobnosti Moravy za rok 2020, kereho v radyjach nehraju a už ani hrat nebudu, bo kandyduje za Volneho. Tak to u nas chodi...

Autor: Ladislav Větvička | čtvrtek 23.9.2021 11:33 | karma článku: 44.46 | přečteno: 4464x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Koronovi mafiani žvani: data ukazují, že epidemie neočkovanych je nesmysl

Dneska se před kamery zas postavil ten panaček, kery za svoje služby bude brzy popijat Koskenkorvu a začal cosik žvatlat. To je obvykla dělostřelecka připrava předchazejici novym fašizujicim opatřenim, psal o tym už stary Josef.

26.10.2021 v 13:13 | Karma článku: 45.44 | Přečteno: 5766 | Diskuse

Ladislav Větvička

Štvrta vlna fašizace je tady

Tajak zme popisovali v kronyce koronopodfucku, pokud se lidi nepostavi proti šikaně, vladce bude pokračovat a jeho arogance přeroste ve fašizaci. A pokud nebude odpor proti fašizaci, přijde teror a koncentraky.

25.10.2021 v 11:11 | Karma článku: 45.05 | Přečteno: 4733 | Diskuse

Ladislav Větvička

Nudite se? Nekupujte myvala a valte do Doněcke oblasti, než nas zas zavřu...

Tuž zopakujme zakladni fakta. Letenka z letišťa Ostrava-Katowice do Zaporoži stoji 400,-Kč. Vlak z Užhoroda do Oděsy stoji 300,-Kč. Jak se dostanete do Užhoroda, nebo na OV-Katowice, je už na vas.

18.10.2021 v 11:11 | Karma článku: 43.73 | Přečteno: 3963 | Diskuse

Ladislav Větvička

Drang nach Osten

Duvodem, čemu tahnut na Vychod a čas od času se tam porozhlidnut, samozřejmě neni potřeba svezt se vlakem ze sedumdesatych roku nebo projet se maršrutku po rozbitych cestach. Po tem može tužit možna tak masochista.

14.10.2021 v 13:13 | Karma článku: 44.35 | Přečteno: 4991 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Odškodnění za AstraZenecu

Matka zemřelé dcery: Očkování jedině na dobrovolné bázi. Berlínská vláda má připraven "nouzový plán" pro nemocnice, ale zatím k němu není důvod.

28.10.2021 v 19:18 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 167 | Diskuse

Karel Trčálek

Pražská kavárna a senátní pučisté v šoku, Miloš Zemam dnes na Hradě předá vyznamenání!

Tak to pražská kavárna ani pučisté nečekali! Pan prezident, kterého tyto hyeny už zaživa pohřbily, dnes předá na Hradě státní vyznamenání. Jdětě se vycpat s článkem č. 66

28.10.2021 v 17:41 | Karma článku: 18.47 | Přečteno: 356 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Padl za zemi, v níž nikdy nebojoval

Jak může český bloger uctít památku muže padlého ve zbrani? Touto otázkou jsem se zabýval po otevření webu HonorIsraelsFallen.com, abych se seznámil s osudem člověka, který se dostal na přední stránky médií.

28.10.2021 v 17:15 | Karma článku: 12.41 | Přečteno: 173 | Diskuse

František Stočes

Neuvěřitelné pochybení epidemiologů Ministerstva zdravotnictví

Někdejší vládní Mezioborová skupina pro epidemické situace MeSES vydala 16. října 2021 Stanovisko k vývoji epidemie covid-19 v podzimních měsících 2021

28.10.2021 v 16:28 | Karma článku: 11.05 | Přečteno: 512 | Diskuse

Karel Kužel

Pošmourná revoluce

Žijeme v přelomové době, jejíž zvraty by si zasloužily uměleckého ztvárnění a filozofického vytvoření nové ideologie. Nic takového vidět není. Proč?

28.10.2021 v 14:47 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 164 | Diskuse
VIP
Počet článků 1131 Celková karma 45.40 Průměrná čtenost 10648

Osobni blog: www.ladikvetvicka.cz 

Ladislav Větvička, lašsky cyp, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně... Pod autorským jménem Ladislav Větvička publikuje od podzimu 1991, kdy robil ve slezskych rádiích Attack, Ekol-S a Orion.

Mail: ladislav.vetvicka@centrum.cz 

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Knihy Ladislava Větvičky (možete objednat na mejlu autora nebo na E-šopě "Knihu chraň!": Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut, Okolo Rakusko-Uherska, Okolo Č-S aneb Kronika koronopodfucku I.

 

Najdete na iDNES.cz