Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Konec šanghajskeho systemu na slovenske hranici

5. 03. 2021 16:16:16
Vyjižděl sem z polske strany slovenskych hor, kere se jmenuju Tatry a kochal sem se jak ten dochtor ze střediskove vesničky. Od zasněženych vrcholku, z kerych se spušťali lyžaři, se odražaly slunečni paprsky.

Před kavarnama v malych horskych vesničkach seděly baby slunkařske aji patryjotycke, buzeranti s nagelovanyma vlasama srkali sojove latečko a potetovani polšti mamlasi ze švabašskyma kerkama kopali žalondkovu gořku.

Děcka pomalu vylizaly z penzijonu, sedaly na lanovky a nechavaly se unašat na bezpečne, severni vrcholky Tater. Měly štěsti. Bo na jižni, česko-slovenske straně Tater byly sjezdovky pokryte vrstvama koronove nakazy, kera byla připravena skočit na prvniho odvažlivca, kery by se pokusil narušit křehku rovnovahu zasněženych svahu.

Usmival sem se za volantem svojeho dvacet roku stareho voza, bo mi svět okolo připadal normalni. Chlopi pili pivko a vodku, baby kafe s mlikem, všeci kuřili, děcka se štelovaly vazani a policajti se usmivali, bo je vrchnost nenutila robit nesmyslne kroky.

S blaženym usměvem sem dojel na polsko-slovensku čaru. Z polske strany nikdo nebyl. Nikdy tam nikdo nebyl. Kura, však mame šanghajsky system a žadneho policajta na polsko-česko-slovenske hranici přece nepotřebujeme, ni?

Na slovenske straně hranice stali tři chlapci ve vyraznych, odrazovych vestach, připominajicich přivozske cygany, keři v podobnych hadrach zametaju ostravske ulice. Stahnul sem okenko a povidam:

"Děkuji, chlapci, nepotřebuji umyt okna," usmal sem se na ně.

"Zme polícija slovenskej republiky, predložtě doklady. Kam jedětě?" odpověděl ten vzdělany tmavooky chalan v zelene, blyštive unyformě připominajici udržbařa.

"Jaj! To som nětušil! Jeděm tranzitom do Užhoroda, súdruhovia! Robím tam reportáž pre váš slnkársky děník SME o životě zaostalej rusinskej menšiny na Podkarpatskej Rusi, kerú váš premijér Matovič, hlava vymazaná, věnoval za dva miliony davek Sputniku sudruhu Putinovi!" reagoval sem hrdě.

Chrabry ochranca hranic si ma prezrel ostryžim zrakom dobreho slovenskeho ochranca hranic. "Němuožetě jeť tranzitom z Polska na Ukrajinu cez Slovensko, lebo Polsko má s Ukrajinou spoločnú hranicu. Musíte sa vrátit a jeť cez Lvovský prechod.

Ty kokot jeden pojebaný, hlava dutá, hňupe nevzdělaný, idyjot prešporský, pomyslel som si, ale nic sem neřekl nahlas.

"Ach, to znamená, že bych musel najet o 500 kilaku navic, sudruh přislušník, ochránce slovenského národa, rasy a práva. Opravdu není možne najit řešeni, kere by pomohlo lidsky vyřešit tento paskvil teho magora, kery vam fčil robi premjera?"

Chlop v unyformě Hlinkovej gardy sa zamračil. "Nie. Nie je žiadna možnost, jak byste mohol jet tranzitom z Polska do Ukrajiny cez Slovensko."

"Ach, to mě mrzí. To by mě deník SME nepochválil, že som najel 500 kilometrou navyše, projebal benzín a dva dni času nesmyslnou jazdou okolo. Takže tranzitom cez Slovensko do Užhoroda němuožem, pravda?"

"Nie, to němuožetě," zatvaril sa duoležitě kokotko.

"Nu což, zmenil som názor. Něpojeděm robiť reportáž do Užgoroda, když Ukrajina ma spoločnu hranicu s Polskom. Pojeděm zrobit reportáž do Miškolca. S Hungarama zatim Polsko spoločnú hranicu němá, že? To by tu vašu zem muselo anektovať, že? Ale to byste tu zase nestal vy ve vaši nesmyslné slovenské unyforme. Je tak?"

Dva synci v unyformě nesmyslne slovenske armady se ohromeně podivali na přislušnika slovenske policije, kery jim evidentně velel, jak bude reagovat na take arogantni narušeni suverenyty statu, kery ještě před třiceti rokama neegzystoval.

"Prečo stě něpoveděl, že jedětě do Miškolca? Mohli zme si tento cirkus ušetriť," odpověděl, aby zachoval dekorum, podal mi pas eurosajuza a popřal mi šťastnu cestu.

"Děkuji vam, pane," poděkoval sem slušně, zavřel okenko mojeho dvacet roku stareho vozidla, kere nesplňuje podminky provozu v Česku, Polsku, Slovensku a snad ani na te Ukrajině ne.

O dvě hodiny později sem okenko odevřel na slovensko-ukrajinske čaře a s usmal se na švarnu slovensku celnicu.

"Dobrý děň, jedem tranzitom z Moravy, nikdě som něstaval, chcel bysom do Ukrajiny. Muožem?"

Cerka zebrala muj pas, prohlidla si muj zestarly zevnějšek a odpověděla: "Muožetě. Vubec se vam nedivim, že u nas něchcetě zostať..."

Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, Vyšne Německe

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Větvička | pátek 5.3.2021 16:16 | karma článku: 44.61 | přečteno: 4774x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Osobnost Moravy a jine ankety s chlebičkama aji bez

Mam rad ankety. Hlavně jak dostanu jakusik medajlu. Nebo aspoň chlebičky či podobně hodnotnu cenu. Nechapu sice, čemu se třeba anketa Blogař roka 2020 robi v řijnu 21, ale nepatram po tym. Duležite je byt na bedně a na tytulce,

23.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 40.78 | Přečteno: 1983 | Diskuse

Ladislav Větvička

Krach dnu NATO v Ostravě

Na vojenskem letišťu O-Mošnov proběhla režimem protěžovana akce Dny NATO. Jak řikaju moji židovšti kamoši, je to tak trochu chucpe, robit přehlidku par dnu pote, co NATO utrpělo slavny vyprask v Kabulu.

20.9.2021 v 11:11 | Karma článku: 46.20 | Přečteno: 8290 | Diskuse

Ladislav Větvička

Dezinformačni šaškarna k 11. zaři 01 pokračuje

Statni medyjalni propaganda tvrdi, že před dvaceti rokama se dvě letadla trefila do dvuch baraku a tři z těchto baraku spadly. Bylo by to srandovni, kdyby za tym nebyly miliony mrtvych.

10.9.2021 v 15:15 | Karma článku: 45.94 | Přečteno: 7416 | Diskuse

Ladislav Větvička

U Kabula se bojuje za Prahu

Odejit by dokazal jen srab. To prohlasil vrchni velitel česke okupačni armady přesně před třema rokama, v srpnu 2018. Tuž nevim, nejsem si jisty, ale žaden velitel by neměl takto hovořit o svojich jednotkach, byť okupačnich.

7.9.2021 v 13:13 | Karma článku: 45.26 | Přečteno: 4431 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (4.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

23.9.2021 v 18:51 | Karma článku: 9.95 | Přečteno: 131 | Diskuse

Aleš Gill

Už jste se někdy sprchovali v Tequile?

Co si asi představí takový Američan nebo Japonec pod nápisem "Pilsner" na sklenici piva? Tuší, že je to typ piva s názvem odvozeným od města kdesi uprostřed Evropy? Ale můžeme se na ně zlobit? Víme my, odkud pochází Tequila?

22.9.2021 v 9:02 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 242 | Diskuse

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (3.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

21.9.2021 v 14:19 | Karma článku: 13.61 | Přečteno: 190 | Diskuse

Pavel Kynčil

Janské Lázně

Protože jsem tam nikdy nebyl, rozhodli jsme se podívat do těchto krásných lázní. Ne, že bychom o nich nic nevěděli nebo je neviděli na obrázku, ale přece jenom face to face je o něčem jiném.

21.9.2021 v 12:27 | Karma článku: 16.18 | Přečteno: 413 | Diskuse

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (2.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

20.9.2021 v 12:24 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 260 | Diskuse
VIP
Počet článků 1120 Celková karma 44.58 Průměrná čtenost 10666

Osobni blog: www.ladikvetvicka.cz 

Ladislav Větvička, lašsky cyp, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně... Pod autorským jménem Ladislav Větvička publikuje od podzimu 1991, kdy robil ve slezskych rádiích Attack, Ekol-S a Orion.

Mail: ladislav.vetvicka@centrum.cz 

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Knihy Ladislava Větvičky (možete objednat na mejlu autora nebo na E-šopě "Knihu chraň!": Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut, Okolo Rakusko-Uherska, Okolo Č-S aneb Kronika koronopodfucku I.

 

Najdete na iDNES.cz