Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Konec šanghajskeho systemu na slovenske hranici

5. 03. 2021 16:16:16
Vyjižděl sem z polske strany slovenskych hor, kere se jmenuju Tatry a kochal sem se jak ten dochtor ze střediskove vesničky. Od zasněženych vrcholku, z kerych se spušťali lyžaři, se odražaly slunečni paprsky.

Před kavarnama v malych horskych vesničkach seděly baby slunkařske aji patryjotycke, buzeranti s nagelovanyma vlasama srkali sojove latečko a potetovani polšti mamlasi ze švabašskyma kerkama kopali žalondkovu gořku.

Děcka pomalu vylizaly z penzijonu, sedaly na lanovky a nechavaly se unašat na bezpečne, severni vrcholky Tater. Měly štěsti. Bo na jižni, česko-slovenske straně Tater byly sjezdovky pokryte vrstvama koronove nakazy, kera byla připravena skočit na prvniho odvažlivca, kery by se pokusil narušit křehku rovnovahu zasněženych svahu.

Usmival sem se za volantem svojeho dvacet roku stareho voza, bo mi svět okolo připadal normalni. Chlopi pili pivko a vodku, baby kafe s mlikem, všeci kuřili, děcka se štelovaly vazani a policajti se usmivali, bo je vrchnost nenutila robit nesmyslne kroky.

S blaženym usměvem sem dojel na polsko-slovensku čaru. Z polske strany nikdo nebyl. Nikdy tam nikdo nebyl. Kura, však mame šanghajsky system a žadneho policajta na polsko-česko-slovenske hranici přece nepotřebujeme, ni?

Na slovenske straně hranice stali tři chlapci ve vyraznych, odrazovych vestach, připominajicich přivozske cygany, keři v podobnych hadrach zametaju ostravske ulice. Stahnul sem okenko a povidam:

"Děkuji, chlapci, nepotřebuji umyt okna," usmal sem se na ně.

"Zme polícija slovenskej republiky, predložtě doklady. Kam jedětě?" odpověděl ten vzdělany tmavooky chalan v zelene, blyštive unyformě připominajici udržbařa.

"Jaj! To som nětušil! Jeděm tranzitom do Užhoroda, súdruhovia! Robím tam reportáž pre váš slnkársky děník SME o životě zaostalej rusinskej menšiny na Podkarpatskej Rusi, kerú váš premijér Matovič, hlava vymazaná, věnoval za dva miliony davek Sputniku sudruhu Putinovi!" reagoval sem hrdě.

Chrabry ochranca hranic si ma prezrel ostryžim zrakom dobreho slovenskeho ochranca hranic. "Němuožetě jeť tranzitom z Polska na Ukrajinu cez Slovensko, lebo Polsko má s Ukrajinou spoločnú hranicu. Musíte sa vrátit a jeť cez Lvovský prechod.

Ty kokot jeden pojebaný, hlava dutá, hňupe nevzdělaný, idyjot prešporský, pomyslel som si, ale nic sem neřekl nahlas.

"Ach, to znamená, že bych musel najet o 500 kilaku navic, sudruh přislušník, ochránce slovenského národa, rasy a práva. Opravdu není možne najit řešeni, kere by pomohlo lidsky vyřešit tento paskvil teho magora, kery vam fčil robi premjera?"

Chlop v unyformě Hlinkovej gardy sa zamračil. "Nie. Nie je žiadna možnost, jak byste mohol jet tranzitom z Polska do Ukrajiny cez Slovensko."

"Ach, to mě mrzí. To by mě deník SME nepochválil, že som najel 500 kilometrou navyše, projebal benzín a dva dni času nesmyslnou jazdou okolo. Takže tranzitom cez Slovensko do Užhoroda němuožem, pravda?"

"Nie, to němuožetě," zatvaril sa duoležitě kokotko.

"Nu což, zmenil som názor. Něpojeděm robiť reportáž do Užgoroda, když Ukrajina ma spoločnu hranicu s Polskom. Pojeděm zrobit reportáž do Miškolca. S Hungarama zatim Polsko spoločnú hranicu němá, že? To by tu vašu zem muselo anektovať, že? Ale to byste tu zase nestal vy ve vaši nesmyslné slovenské unyforme. Je tak?"

Dva synci v unyformě nesmyslne slovenske armady se ohromeně podivali na přislušnika slovenske policije, kery jim evidentně velel, jak bude reagovat na take arogantni narušeni suverenyty statu, kery ještě před třiceti rokama neegzystoval.

"Prečo stě něpoveděl, že jedětě do Miškolca? Mohli zme si tento cirkus ušetriť," odpověděl, aby zachoval dekorum, podal mi pas eurosajuza a popřal mi šťastnu cestu.

"Děkuji vam, pane," poděkoval sem slušně, zavřel okenko mojeho dvacet roku stareho vozidla, kere nesplňuje podminky provozu v Česku, Polsku, Slovensku a snad ani na te Ukrajině ne.

O dvě hodiny později sem okenko odevřel na slovensko-ukrajinske čaře a s usmal se na švarnu slovensku celnicu.

"Dobrý děň, jedem tranzitom z Moravy, nikdě som něstaval, chcel bysom do Ukrajiny. Muožem?"

Cerka zebrala muj pas, prohlidla si muj zestarly zevnějšek a odpověděla: "Muožetě. Vubec se vam nedivim, že u nas něchcetě zostať..."

Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, Vyšne Německe

Autor: Ladislav Větvička | pátek 5.3.2021 16:16 | karma článku: 44.61 | přečteno: 4785x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Koronovi mafiani žvani: data ukazují, že epidemie neočkovanych je nesmysl

Dneska se před kamery zas postavil ten panaček, kery za svoje služby bude brzy popijat Koskenkorvu a začal cosik žvatlat. To je obvykla dělostřelecka připrava předchazejici novym fašizujicim opatřenim, psal o tym už stary Josef.

26.10.2021 v 13:13 | Karma článku: 45.47 | Přečteno: 5822 | Diskuse

Ladislav Větvička

Štvrta vlna fašizace je tady

Tajak zme popisovali v kronyce koronopodfucku, pokud se lidi nepostavi proti šikaně, vladce bude pokračovat a jeho arogance přeroste ve fašizaci. A pokud nebude odpor proti fašizaci, přijde teror a koncentraky.

25.10.2021 v 11:11 | Karma článku: 45.08 | Přečteno: 4773 | Diskuse

Ladislav Větvička

Nudite se? Nekupujte myvala a valte do Doněcke oblasti, než nas zas zavřu...

Tuž zopakujme zakladni fakta. Letenka z letišťa Ostrava-Katowice do Zaporoži stoji 400,-Kč. Vlak z Užhoroda do Oděsy stoji 300,-Kč. Jak se dostanete do Užhoroda, nebo na OV-Katowice, je už na vas.

18.10.2021 v 11:11 | Karma článku: 43.74 | Přečteno: 3967 | Diskuse

Ladislav Větvička

Drang nach Osten

Duvodem, čemu tahnut na Vychod a čas od času se tam porozhlidnut, samozřejmě neni potřeba svezt se vlakem ze sedumdesatych roku nebo projet se maršrutku po rozbitych cestach. Po tem može tužit možna tak masochista.

14.10.2021 v 13:13 | Karma článku: 44.36 | Přečteno: 4995 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Milan Zajic

Podzim v městě u jezera

Letošní podzim je nádherný. Příroda je plná barev a vrcholy hor mají bílé čepice. Občas je po ránu chladněji, ale během dne se teplota někdy dostane i k 10 st.C.

28.10.2021 v 20:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Marsa Alam podruhé

Tentokrát jako reakce na kolegu Martina Faltýna a jeho článek „Ad: Ad Marsa Alam a Pravda o Marsa Alam“ (26. 10. 2021). Proč vznikly oba předchozí blogy o Marse Alam?

26.10.2021 v 23:47 | Karma článku: 16.68 | Přečteno: 326 | Diskuse

Martin Faltýn

Ad: Ad Marsa Alam a Pravda o Marsa Alam

Nevím, proč aktuálně někoho bere u srdce zrovna tato lokalita, ať už je příčina jakákoli. Pravdou je, že mně to žíly netrhá a to za 3 týdny jedu zrovna do "Marsa Alam". Jsou ty dva blogy jen náhoda a nebo někdo čaruje?

26.10.2021 v 17:45 | Karma článku: 12.39 | Přečteno: 390 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Marsa Alam

Se zájmem jsem si přečetl pojednání o Marse Alam, které na blogu iDNES publikoval Aleš Gill ("Pravda o Marse Alam"/26. 10. 2021). Zkušený cestovatel popsal tamní realitu v principu přesně.

26.10.2021 v 12:37 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 483 | Diskuse

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (15.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

26.10.2021 v 12:34 | Karma článku: 12.99 | Přečteno: 169 | Diskuse
VIP
Počet článků 1131 Celková karma 45.41 Průměrná čtenost 10648

Osobni blog: www.ladikvetvicka.cz 

Ladislav Větvička, lašsky cyp, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně... Pod autorským jménem Ladislav Větvička publikuje od podzimu 1991, kdy robil ve slezskych rádiích Attack, Ekol-S a Orion.

Mail: ladislav.vetvicka@centrum.cz 

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Knihy Ladislava Větvičky (možete objednat na mejlu autora nebo na E-šopě "Knihu chraň!": Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut, Okolo Rakusko-Uherska, Okolo Č-S aneb Kronika koronopodfucku I.

 

Najdete na iDNES.cz