Chutě Rakusko – Uherska

1. 08. 2019 11:11:11
Kery z nas si to vlastně uvědomuje? Žijeme v kulinařsky nejnadhernějši oblasti na světě. V okruhu několika malo set kilaku od Ostravy mame všecko, po čem cely svět slinta a touži.

Polske plněne taštičky, žurek a uzene haličske syry. Slovenske halušky, žinčicu a borovičku. Maďarske halaszle, perkelt a tokajske vino. Rusinske šašliky, boršč a pelmeně. Rakuske teleci řizky, štrudly a hruškovicu. Bavorske parečky, pečene kolena a pšenične pivko. Saske knedliky, ajntopf a prokvašeny ležak. Když k temu dodate moravske švestkove knedle s buchtama a se slivovicu a k temu česke vepřo-knedlo se škvarkama, tvarglama, svičkovu a fajnym pivkem, pak si řikam, čemu byzme vlastně měli vyjižďat pryč?

A přece je třeba vyjižďat. Bo enem, když je člověk kajsik v dupě, tak si uvědomi, jak je mu doma fajně. Vidi všecky ty chyby, kere jine narody robi, ale hlavně vidi všecky ty chyby, kere robime my sami.

Zahleděni do sebe, myslime si, že zme srdce Evropy nebo pupek světa. Zapomeňte na to. Možna zme maximalně to slepe střevo. Ale je pravda, že take slepe střevo dokaže zbytku světa zrobit nejeden problem. Ale to už sem zase v politycke oblasti a to je zas jinači přiběh. O tym vam budu vypravjat později. Každopadně prostor, kery obyvame – a to mi možete věřit, bo cosik sem už na světě prozkumal – ten naš prostor je unykatni. Byvale Rakusko se skladalo z vic jak dvaceti zemi, kde se mluvilo vic jak deseti jazykama. Tuž kdo z vas to ma, ovladat taky Babylon, ptal by se Parubek, zapomenuty premijer českych zemi.

A mimochodem, neni to ještě vic jak sto roku, kdy skončilo Kralovstvi česke a Markabstvi moravske, vite vubec, jaka byla hymna Rakurska? A kdo ju použiva dneska?
Stary napěv skladby Zachovej nam hospodine převzalo Německo a přirobilo si k temu text Deutschland Deutschland über alles. Takže to je napěv velice uspěšny.

A dalši napěv, kery pochaza z tohoto prostoru, je hystorycky velice uspěšny. Neznamy polsky autor napsal koncem 18. stoleti hudbu, keru s nadšenim přijali v roce 1927 Polaci jako svoju statni hymnu pod nazvem „Jeszcze Polska nie zginęła“. Do te doby byla všem Slovanum znama pod nazvem Hej Slované, bo se stala oficialni Slovanskou hymnou, a to na Všeslovanskem sjezdu v Praze v roce 1848. Napěv je velice chytlavy, a tak neni divu, že v době druhe světove valky byla hymnou Slovenskeho štátu pod nazvem Hej Slovaci! A když se Slovaci po roce 1945 vratili ke stare dobre „Nad Tatru sa blyska“, přijala tuto skladbu jako statni hymnu Jugoslavia.

Když zme u te hudby rakusko-uherskeho prostoru, ještě jedna pisnička přetrvala do dnešnich dob a hraje se pravidelně. Je to Ha-Tikva, hymna statu Izrael, použivana od roku 1948. Bystre ucho českeho posluchača v ni jednoznačně pozna napěv Smetanovy symfonyje Vltava z cyklu Moja vlast. Ovšem stěžovat si na zneužiti autorskeho prava moc nemožeme. Všeci velice dobře vime, že napěv symfonycke basně Vltava neni vlastně nic jineho než stara dobra česka pisnička, keru zname s textem „Kočka leze dirou, pes oknem“.

No ale to je zas jine tema, to vam budu vypravjat později.

Fčil se vraťme ke kulinařskemu bohatstvi podunajskeho prostoru.
Kdyby ten hlupy senylni Franta Jozef prohlidnul intryku, keru na něho jeho nepřatele ušili, mohli byzme dneska vychutnavat jidelniček nasledujiciho typu:

* * *
Menu:
*** Schwips weiss, Weingut Hareter, Burgenland, Česke domaci škvarky s chlebem
*** Wachauer Grüner Veltliner, Slovenske halušky s brynzu a uzenym
*** Pinot Noir Classique - Weingut Pöckl, Maďarsky pörkölt
*** Plzeňsky ležak, Videňsky teleci řizek se srbskym bramborovym salatem
*** Haličska palenka, kysela polevka Žurek a v ohňu pečene kobzole
*** Mukačevsky samogon mačany v křenu, šašlik ze svininy a domaci syr uzeny na bukovem dřevu
*** Sloni rypak v rosolu, pečena velbludi ohaňka s mořskyma rackama
*** Smaženy mořsky konik s peřenyma chaluhama, Nadivany břuch klokana, žraloči jatro a zajic namodro
*** Paštička ze slavičich jazyčku, ruske pirohy, švestkove knedliky s čokoladovu omačku, vina Rakuska a Uherska

* * *
Tuž řekněte sami, nezme my hňupi, že zme se zbavili take nadherne Řiše (*řiše=reich=bohatstvi)?

Přiběh je z nove knižky Ladislava Větvičky "S Jarkem Haškem po 100 rokach OKOLO RAKUSKO-UHERSKA". Všecky dily teto knihy vhodne pro format blogu možete pokupě najit pod timto odkazem, kde budu vychazat až do konca červenca.

Autor: Ladislav Větvička | čtvrtek 1.8.2019 11:11 | karma článku: 42.73 | přečteno: 4627x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Jak naše synky zatkli na humanytarni misi - mezinarodni lež v přimem přenosu

Lžou všeci - polityci, radyja, tisk aji televize. Na to už zme si zvykli. Malokdy se ovšem povede byt přimo u zdroje lži s mezinarodnim přesahem.

9.9.2019 v 15:15 | Karma článku: 47.92 | Přečteno: 9439 | Diskuse

Ladislav Větvička

Vědecke učeni Gretenyzmu - Jak to zrobit, aby se lidi mohli radostně vraždit

Všimli ste si, že pokud chcete, aby totalitni hovadizmus měl šanci zvitězit, musi mět za sebu jakesik vědecke učeni? Je to ověřena věc, enem se o tym dneska nemluvi, bo byste mohli najit nechtěne suvislosti.

6.9.2019 v 11:55 | Karma článku: 47.60 | Přečteno: 7559 | Diskuse

Ladislav Větvička

Zakladni principy Větvizmu-Gretenyzmu

Dneska je užasna doba. Kdysik davno, ještě před vynalezem knihtisku bylo na světě procentualně stejne množstvi idyjotu tajak dnes. Ale vědělo o nich enem blizke okoli a zbytek světa se tym netrapil. Dneska je temu jinak.

5.9.2019 v 11:11 | Karma článku: 48.67 | Přečteno: 19544 | Diskuse

Ladislav Větvička

Ještě cosik z Hungarie

Když tak prochazam materialy z cest okolo Rakusko-Uherska, su tam perly, kere by bylo škoda ležet enem tak ladem. Tuž tady je par zaběru z prujezdu statem zvanym Hungaria.

20.8.2019 v 12:55 | Karma článku: 42.39 | Přečteno: 5717 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Milan Zajic

Kolem jezera ...

Je krásné slunečné zářijové pondělí a tak starý zevloun po tom co jsi přečetl, že nebude ropa a svět je na pokraji záhuby vyráží na svojí oblíbenou trasu. Samozřejmě pěšky, zásoby ropy je potřeba pošetřit ;)

16.9.2019 v 15:01 | Karma článku: 10.58 | Přečteno: 214 | Diskuse

Klára Tůmová

Výzev se nelekat!

Po loňské zkušenosti lehčeji plánovaná cesta mě zatím nestíhá utahat. Terén spíš pohodový, možnost nákupu každý den před i po, občas i v mezičase, a navíc jediná etapa nad pětadvacet? To by stálo za to ji nazvat královskou.

15.9.2019 v 18:18 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 262 | Diskuse

Jaroslav Babel

Léto roku devatenáctého (23.)

Vše dopadlo podle plánů a po měsíci skutečně pokračuji v dovolené, a tedy i ve vyprávění. Druhá letní cesta roku devatenáctého se (možná zcela výjimečně) obešla bez bloudění, navíc se odehrála částečně na nových místech.

15.9.2019 v 16:39 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 76 | Diskuse

Klára Tůmová

Konečně na pochodu

Dva dny na cestě a akce nula, nebo těch ať nežeru dvaadvacet kilometrů plus courání po civilizaci jako mám počítat? Tak dnes už první úsek přesahující dvacet kilometrů!

14.9.2019 v 12:18 | Karma článku: 11.46 | Přečteno: 271 | Diskuse

Kamila Branna

Tiermes aneb nadšenci do dějin, nepodceňujte nehumanitní obory!

Archeologická naleziště většinou skrývají své poklady daleko od civilizace, kde lze občas narazit na nevítaného průvodce z říše zvířat.

13.9.2019 v 18:35 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 222 | Diskuse
VIP
Počet článků 927 Celková karma 44.61 Průměrná čtenost 10896

Ladislav Větvička, lašsky cyp, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně...

Mail: ladik.vetva@gmail.com

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Autor knižek: Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut - přiběh opravdoveho člověka, Okolo Rakusko-Uherska.

 

Najdete na iDNES.cz