Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Ultymatum

4. 07. 2019 11:11:11
Eště cosik předchazalo plagatu, kery nechal František Jozef vylepit na ulicach všeckych měst Rakusko-Uherska. Bylo to ultymatum srbske vladě, kere bylo předane 23. červenca 1914.

Vyhružka zněla takto:

Královská srbská vláda se zavazuje:
1. Zakázat všechny publikace, které podněcují nenávist a opovržení k monarchii a jejichž tendence celkově směřují proti její teritoriální integritě;
2. okamžitě rozpustit spolek „Narodna Obrana“, konfiskovat jeho prostředky propagandy a stejným způsobem postupovat i proti ostatním spolkům a sdružením v Srbsku, které se zabývají propagandou proti Rakousku-Uhersku. Královská vláda přijme nezbytná opatření, aby rozpuštěné spolky nemohly pokračovat ve své činnosti pod jiným názvem a jiným způsobem;
3. ve školních zařízeních Srbska, jak ve vztahu k učitelskému personálu, tak ve vztahu k vyučovacím prostředkům, bezprostředně odstranit vše, co slouží nebo by mohlo sloužit k podporování propagandy proti Rakousko-Uhersku;
4. odstranit z vojenské služby a vůbec z administrativy všechny důstojníky a úředníky, kteří se provinili propagandou proti Rakousko-Uhersku, při čemž si císařská a královská vláda vyhrazuje práva sdělit jména a fakta královské (srbské) vládě;
5. souhlasit, že na potlačování podvratných hnutí, namířených proti teritoriální integritě monarchie, budou v Srbsku spolupracovat orgány císařské a královské vlády;
6. zahájit soudní řízení proti účastníkům spiknutí 28. června, kteří se nacházejí na srbském území. Orgány delegované k tomu císařskou a královskou vládou se budou podílet na vyšetřováních s tím souvisejících;
7. urychleně zadržet majora Voja Tankosice a Milana Ciganovice, srbského státního úředníka, kteří jsou kompromitování výsledky vyšetřování;
8. účinnými prostředky zabránit srbským příslušníkům v pašování zbraní a výbušnin přes hranice; propustit a přísně potrestat úředníky pohraniční služby v Šabaci a Ložnici, kteří se provinili tím, že usnadnili přechod přes hranici těm, kteří provedli sarajevský zločin;
9. dát císařské a královské vládě vysvětlení o neospravedlnitelných výrocích vysokých srbských hodnostářů v Srbsku i v zahraničí, kteří, nehledíce na svá oficiální postavení, neváhali po atentátu 28. června vyjádřit se v interview nepřátelským způsobem proti Rakousku-Uhersku;
10. neprodleně uvědomit císařskou a královskou vládu o realizaci opatření uvedených v předešlých bodech.


Císařská a královská vláda očekává odpověď královské vlády nejpozději v sobotu, 25. tohoto měsíce, do 6 hodin odpoledne.

* * *


Ačkoliv to bylo v te době nečekane, bo ještě nebyly ty internety, vlada Srbska reagovala rychle, včetně veřejne omluvy a odsuhlasila všecky body tohoto ultymata kromě bodu šest. Nebylo možne suhlasit s vměšovanim ciziho statu do vlastniho soudnictvi, to by bylo považovane za provokaci a zpusob, jak vyhlasit Srbsku valku. Dnes vime, že pravě o to šlo. O tři dny později vyhlasilo Rakusko-Uhersko srbskemu statu valku, bo pry nebyly splněne všecky body ultymata... a pruser byl na světě.

Mimochodem, když zme u teho dejá-vú: o 85 roku později byl Srbum předloženy text tzv. dohody z Rambouillet (Francie). Srbska delegace suhlasila se všema polityckyma častma textu, nepřijala však dodatky, kere ve sve podstatě předpokladaly vojensku okupaci celeho uzemi Jugoslavie vojskama NATO.

Dodatky obsahovaly napřiklad pasaže: „...vojenske oddily NATO mohou volně a bezplatně využívat pozemní, plavební a vzdušný prostor a zařízení; mohou nosit zbraně i v civilním oblečení; mohou si kdykoliv vzít k dispozici veškeré elektromagnetické spektrum v SRJ, což znamená televizní, rádiové, policejní frekvence, pohotovostní frekvence, frekvence civilní ochrany a další, bez ohlášení a úhrady; mohou kdykoliv zatknout kteroukoli osobu (občana Jugoslavie) na území Jugoslávie bez rozhodnutí a souhlasu soudu, nebo jakéhokoliv státního orgánu“.

Na zamku Rambouillet nedošlo k žadnym pokusum o dohodu nebo vyjednavani. Ameryčti představitele požadovali podpis dokumentu, kery by znamenal vojensku okupaci celeho statu. Bylo jasne, že podobny text by žaden Srb nikdy nepodepsal.

Dne 24. března 1999 tak začala ozbrojena agrese do te doby obranneho svazku NATO, bez usneseni Rady bezpečnosti OSN, za porušeni Charty OSN, Zavěrečneho aktu OBSE z Helsinek a zakladnich zasad mezinarodnich vztahu.

Dle vyjadřeni USA byl tehdy zavedeny precedens, kery se „bude využivat, kdykoliv bude třeba“.

Agrese NATO v roce 1999 byla začatkem nove arogantni strategie tohoto paktu. Uzavřeme tuto kapitolu slovy byvaleho americkeho minystra zahraniči Henry Kissingera:

„Text z Rambouillet, kterým se požaduje umístění vojenských oddílů NATO na celém území Jugoslávie, byl provokací. Byla to výmluva pro začátek bombardování. Dokument z Rambouillet byl takový, že by ho žádný Srb nepřijal. Tento strašný dokument nikdy neměl být předložen.“ (Henry Kissinger, Daily Telegraph, 27. června 1999)

Přiběh je z nove knižky Ladislava Větvičky "S Jarkem Haškem po 100 rokach OKOLO RAKUSKO-UHERSKA". Všecky dily teto knihy vhodne pro format blogu možete pokupě najit pod timto odkazem, kde budu vychazat až do konca červenca.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Větvička | čtvrtek 4.7.2019 11:11 | karma článku: 43.72 | přečteno: 4525x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Osobnost Moravy a jine ankety s chlebičkama aji bez

Mam rad ankety. Hlavně jak dostanu jakusik medajlu. Nebo aspoň chlebičky či podobně hodnotnu cenu. Nechapu sice, čemu se třeba anketa Blogař roka 2020 robi v řijnu 21, ale nepatram po tym. Duležite je byt na bedně a na tytulce,

23.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 40.91 | Přečteno: 2017 | Diskuse

Ladislav Větvička

Krach dnu NATO v Ostravě

Na vojenskem letišťu O-Mošnov proběhla režimem protěžovana akce Dny NATO. Jak řikaju moji židovšti kamoši, je to tak trochu chucpe, robit přehlidku par dnu pote, co NATO utrpělo slavny vyprask v Kabulu.

20.9.2021 v 11:11 | Karma článku: 46.22 | Přečteno: 8326 | Diskuse

Ladislav Větvička

Dezinformačni šaškarna k 11. zaři 01 pokračuje

Statni medyjalni propaganda tvrdi, že před dvaceti rokama se dvě letadla trefila do dvuch baraku a tři z těchto baraku spadly. Bylo by to srandovni, kdyby za tym nebyly miliony mrtvych.

10.9.2021 v 15:15 | Karma článku: 45.94 | Přečteno: 7422 | Diskuse

Ladislav Větvička

U Kabula se bojuje za Prahu

Odejit by dokazal jen srab. To prohlasil vrchni velitel česke okupačni armady přesně před třema rokama, v srpnu 2018. Tuž nevim, nejsem si jisty, ale žaden velitel by neměl takto hovořit o svojich jednotkach, byť okupačnich.

7.9.2021 v 13:13 | Karma článku: 45.26 | Přečteno: 4433 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (4.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

23.9.2021 v 18:51 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 134 | Diskuse

Aleš Gill

Už jste se někdy sprchovali v Tequile?

Co si asi představí takový Američan nebo Japonec pod nápisem "Pilsner" na sklenici piva? Tuší, že je to typ piva s názvem odvozeným od města kdesi uprostřed Evropy? Ale můžeme se na ně zlobit? Víme my, odkud pochází Tequila?

22.9.2021 v 9:02 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (3.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

21.9.2021 v 14:19 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 190 | Diskuse

Pavel Kynčil

Janské Lázně

Protože jsem tam nikdy nebyl, rozhodli jsme se podívat do těchto krásných lázní. Ne, že bychom o nich nic nevěděli nebo je neviděli na obrázku, ale přece jenom face to face je o něčem jiném.

21.9.2021 v 12:27 | Karma článku: 16.18 | Přečteno: 413 | Diskuse

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (2.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

20.9.2021 v 12:24 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 260 | Diskuse
VIP
Počet článků 1120 Celková karma 44.59 Průměrná čtenost 10666

Osobni blog: www.ladikvetvicka.cz 

Ladislav Větvička, lašsky cyp, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně... Pod autorským jménem Ladislav Větvička publikuje od podzimu 1991, kdy robil ve slezskych rádiích Attack, Ekol-S a Orion.

Mail: ladislav.vetvicka@centrum.cz 

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Knihy Ladislava Větvičky (možete objednat na mejlu autora nebo na E-šopě "Knihu chraň!": Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut, Okolo Rakusko-Uherska, Okolo Č-S aneb Kronika koronopodfucku I.

 

Najdete na iDNES.cz