Ultymatum

4. 07. 2019 11:11:11
Eště cosik předchazalo plagatu, kery nechal František Jozef vylepit na ulicach všeckych měst Rakusko-Uherska. Bylo to ultymatum srbske vladě, kere bylo předane 23. červenca 1914.

Vyhružka zněla takto:

Královská srbská vláda se zavazuje:
1. Zakázat všechny publikace, které podněcují nenávist a opovržení k monarchii a jejichž tendence celkově směřují proti její teritoriální integritě;
2. okamžitě rozpustit spolek „Narodna Obrana“, konfiskovat jeho prostředky propagandy a stejným způsobem postupovat i proti ostatním spolkům a sdružením v Srbsku, které se zabývají propagandou proti Rakousku-Uhersku. Královská vláda přijme nezbytná opatření, aby rozpuštěné spolky nemohly pokračovat ve své činnosti pod jiným názvem a jiným způsobem;
3. ve školních zařízeních Srbska, jak ve vztahu k učitelskému personálu, tak ve vztahu k vyučovacím prostředkům, bezprostředně odstranit vše, co slouží nebo by mohlo sloužit k podporování propagandy proti Rakousko-Uhersku;
4. odstranit z vojenské služby a vůbec z administrativy všechny důstojníky a úředníky, kteří se provinili propagandou proti Rakousko-Uhersku, při čemž si císařská a královská vláda vyhrazuje práva sdělit jména a fakta královské (srbské) vládě;
5. souhlasit, že na potlačování podvratných hnutí, namířených proti teritoriální integritě monarchie, budou v Srbsku spolupracovat orgány císařské a královské vlády;
6. zahájit soudní řízení proti účastníkům spiknutí 28. června, kteří se nacházejí na srbském území. Orgány delegované k tomu císařskou a královskou vládou se budou podílet na vyšetřováních s tím souvisejících;
7. urychleně zadržet majora Voja Tankosice a Milana Ciganovice, srbského státního úředníka, kteří jsou kompromitování výsledky vyšetřování;
8. účinnými prostředky zabránit srbským příslušníkům v pašování zbraní a výbušnin přes hranice; propustit a přísně potrestat úředníky pohraniční služby v Šabaci a Ložnici, kteří se provinili tím, že usnadnili přechod přes hranici těm, kteří provedli sarajevský zločin;
9. dát císařské a královské vládě vysvětlení o neospravedlnitelných výrocích vysokých srbských hodnostářů v Srbsku i v zahraničí, kteří, nehledíce na svá oficiální postavení, neváhali po atentátu 28. června vyjádřit se v interview nepřátelským způsobem proti Rakousku-Uhersku;
10. neprodleně uvědomit císařskou a královskou vládu o realizaci opatření uvedených v předešlých bodech.


Císařská a královská vláda očekává odpověď královské vlády nejpozději v sobotu, 25. tohoto měsíce, do 6 hodin odpoledne.

* * *


Ačkoliv to bylo v te době nečekane, bo ještě nebyly ty internety, vlada Srbska reagovala rychle, včetně veřejne omluvy a odsuhlasila všecky body tohoto ultymata kromě bodu šest. Nebylo možne suhlasit s vměšovanim ciziho statu do vlastniho soudnictvi, to by bylo považovane za provokaci a zpusob, jak vyhlasit Srbsku valku. Dnes vime, že pravě o to šlo. O tři dny později vyhlasilo Rakusko-Uhersko srbskemu statu valku, bo pry nebyly splněne všecky body ultymata... a pruser byl na světě.

Mimochodem, když zme u teho dejá-vú: o 85 roku později byl Srbum předloženy text tzv. dohody z Rambouillet (Francie). Srbska delegace suhlasila se všema polityckyma častma textu, nepřijala však dodatky, kere ve sve podstatě předpokladaly vojensku okupaci celeho uzemi Jugoslavie vojskama NATO.

Dodatky obsahovaly napřiklad pasaže: „...vojenske oddily NATO mohou volně a bezplatně využívat pozemní, plavební a vzdušný prostor a zařízení; mohou nosit zbraně i v civilním oblečení; mohou si kdykoliv vzít k dispozici veškeré elektromagnetické spektrum v SRJ, což znamená televizní, rádiové, policejní frekvence, pohotovostní frekvence, frekvence civilní ochrany a další, bez ohlášení a úhrady; mohou kdykoliv zatknout kteroukoli osobu (občana Jugoslavie) na území Jugoslávie bez rozhodnutí a souhlasu soudu, nebo jakéhokoliv státního orgánu“.

Na zamku Rambouillet nedošlo k žadnym pokusum o dohodu nebo vyjednavani. Ameryčti představitele požadovali podpis dokumentu, kery by znamenal vojensku okupaci celeho statu. Bylo jasne, že podobny text by žaden Srb nikdy nepodepsal.

Dne 24. března 1999 tak začala ozbrojena agrese do te doby obranneho svazku NATO, bez usneseni Rady bezpečnosti OSN, za porušeni Charty OSN, Zavěrečneho aktu OBSE z Helsinek a zakladnich zasad mezinarodnich vztahu.

Dle vyjadřeni USA byl tehdy zavedeny precedens, kery se „bude využivat, kdykoliv bude třeba“.

Agrese NATO v roce 1999 byla začatkem nove arogantni strategie tohoto paktu. Uzavřeme tuto kapitolu slovy byvaleho americkeho minystra zahraniči Henry Kissingera:

„Text z Rambouillet, kterým se požaduje umístění vojenských oddílů NATO na celém území Jugoslávie, byl provokací. Byla to výmluva pro začátek bombardování. Dokument z Rambouillet byl takový, že by ho žádný Srb nepřijal. Tento strašný dokument nikdy neměl být předložen.“ (Henry Kissinger, Daily Telegraph, 27. června 1999)

Přiběh je z nove knižky Ladislava Větvičky "S Jarkem Haškem po 100 rokach OKOLO RAKUSKO-UHERSKA". Všecky dily teto knihy vhodne pro format blogu možete pokupě najit pod timto odkazem, kde budu vychazat až do konca červenca.

Autor: Ladislav Větvička | čtvrtek 4.7.2019 11:11 | karma článku: 43.62 | přečteno: 4281x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Jak naše synky zatkli na humanytarni misi - mezinarodni lež v přimem přenosu

Lžou všeci - polityci, radyja, tisk aji televize. Na to už zme si zvykli. Malokdy se ovšem povede byt přimo u zdroje lži s mezinarodnim přesahem.

9.9.2019 v 15:15 | Karma článku: 47.92 | Přečteno: 9440 | Diskuse

Ladislav Větvička

Vědecke učeni Gretenyzmu - Jak to zrobit, aby se lidi mohli radostně vraždit

Všimli ste si, že pokud chcete, aby totalitni hovadizmus měl šanci zvitězit, musi mět za sebu jakesik vědecke učeni? Je to ověřena věc, enem se o tym dneska nemluvi, bo byste mohli najit nechtěne suvislosti.

6.9.2019 v 11:55 | Karma článku: 47.60 | Přečteno: 7560 | Diskuse

Ladislav Větvička

Zakladni principy Větvizmu-Gretenyzmu

Dneska je užasna doba. Kdysik davno, ještě před vynalezem knihtisku bylo na světě procentualně stejne množstvi idyjotu tajak dnes. Ale vědělo o nich enem blizke okoli a zbytek světa se tym netrapil. Dneska je temu jinak.

5.9.2019 v 11:11 | Karma článku: 48.67 | Přečteno: 19544 | Diskuse

Ladislav Větvička

Ještě cosik z Hungarie

Když tak prochazam materialy z cest okolo Rakusko-Uherska, su tam perly, kere by bylo škoda ležet enem tak ladem. Tuž tady je par zaběru z prujezdu statem zvanym Hungaria.

20.8.2019 v 12:55 | Karma článku: 42.39 | Přečteno: 5717 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Milan Zajic

Kolem jezera ...

Je krásné slunečné zářijové pondělí a tak starý zevloun po tom co jsi přečetl, že nebude ropa a svět je na pokraji záhuby vyráží na svojí oblíbenou trasu. Samozřejmě pěšky, zásoby ropy je potřeba pošetřit ;)

16.9.2019 v 15:01 | Karma článku: 10.58 | Přečteno: 214 | Diskuse

Klára Tůmová

Výzev se nelekat!

Po loňské zkušenosti lehčeji plánovaná cesta mě zatím nestíhá utahat. Terén spíš pohodový, možnost nákupu každý den před i po, občas i v mezičase, a navíc jediná etapa nad pětadvacet? To by stálo za to ji nazvat královskou.

15.9.2019 v 18:18 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 262 | Diskuse

Jaroslav Babel

Léto roku devatenáctého (23.)

Vše dopadlo podle plánů a po měsíci skutečně pokračuji v dovolené, a tedy i ve vyprávění. Druhá letní cesta roku devatenáctého se (možná zcela výjimečně) obešla bez bloudění, navíc se odehrála částečně na nových místech.

15.9.2019 v 16:39 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 76 | Diskuse

Klára Tůmová

Konečně na pochodu

Dva dny na cestě a akce nula, nebo těch ať nežeru dvaadvacet kilometrů plus courání po civilizaci jako mám počítat? Tak dnes už první úsek přesahující dvacet kilometrů!

14.9.2019 v 12:18 | Karma článku: 11.46 | Přečteno: 271 | Diskuse

Kamila Branna

Tiermes aneb nadšenci do dějin, nepodceňujte nehumanitní obory!

Archeologická naleziště většinou skrývají své poklady daleko od civilizace, kde lze občas narazit na nevítaného průvodce z říše zvířat.

13.9.2019 v 18:35 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 222 | Diskuse
VIP
Počet článků 927 Celková karma 44.61 Průměrná čtenost 10896

Ladislav Větvička, lašsky cyp, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně...

Mail: ladik.vetva@gmail.com

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Autor knižek: Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut - přiběh opravdoveho člověka, Okolo Rakusko-Uherska.

 

Najdete na iDNES.cz