Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

Nejlepši pruvodce po Iranu

13. 06. 2017 11:11:11
Nejlepši pruvodci nebyvaju ty tluste knižky, kde popisuju všecko až do desateho stoleti před Muhammadem a popišu vam kdejaku cestičku do hotela. To si umi kupit kdejaky cyp.

Stejně je nejlepši nekupovat si žadne hrube knihy a vydat se kajsik enem tak, však jedine, co člověk potřebuje vědět, je jak se tam dostat, kolik co stoji a jak se ztama vratit dodom.

Tuž poďme na to.

Proč tam jet? Bo to tam už dluho nebude takove jako fčil. Nezapomeňte, že tento stat byl zařazeny k ose zla, bo si dovolil přestat použivat pro obchodovani s ropou dolar.

Jak se tam dostat: Letadlo RVHP* - Imam stalo v dubnu 2017 3.900,-Kč. To se da, ni? Kratke mezipřistani je v Cařihradu a pak už vystupite v Tehranu na letišťu Imama Chomejnyho. Zvykněte si na to, že v teto zemi se všechno jmenuje Imam Chomejny anebo Amir Kabir. To už je takovy zvyk. O vizum se už nemusite starat na ambasadě v Praglu, vystavi vam ho za pul hodiny na letišťu teho Chomejnyho. Stoji asi 80€.

Z letišťa do Tehranu to je asi hoďka jizdy. Taxiky su levne, hotelu v centru je dost. Hostel se da zehnat za 150,-Kč na noc. Pokud vam možu radit, Tehran vynechte. Nic zajimaveho, kromě muzea svate valky tam neni. Co byste tež čekali od patnactimilionoveho města?

Jakk tam platit? Blbě. Sankce sice skončily, ale bankovni společnosti si toho ještě nevšimly. Na ulicach je plno bankomatu a obchody přijimaju karty. Ale ne vaše. Co se tyka mezinarodniho bankovniho styku, nic tu nefunguje. Jedine, co funguje dobře jako zamlada, je hotovost. Takže doma musite odhadnut, kolik peněz bude třeba a zebrat se hotovost na cely pobyt. Dolar nebo Ojro, všecko jedno. Naučte se čislovky, bo bez teho ste v dupě. Jejich čislovky, ne ty naše. A naučte se rozdil mezi tumanem a rijalem, jinak ste tež v dupě.

Jak se tam pohybovat? V Tehranu je nejlepši volbou metro. Rychle a bezpečne. Nelezte do vagonu pro baby, nebo dostanete po držce. Mezi městama jezdi luksusni busy. Za 200 kaček se da dostat klidně 500 kilaku daleko. V menšich městach, pokud ste lenivi šmatlat pěšky, použijte taxik. Učtenku nečekejte, EET tu neni. Nejste v žadnem totalitnim statě přece...

Co tam robit? Nejlepši pamatky su mezi Tehranem a Perskym zalivem. Isfahan, Yazd, Qom, Shiraz a tak... Reportaš z loňske cesty je tady.

Letos sem jel na druhu stranu. Na sever od Tehranu su fajne hory, vysoke asi docela dost, bo nahoře byl furt snih. Hory pak padaju z 5.000m vyšky do Kaspickeho mořa. U moře je fajně, vyplati se noc přenocovat a pak rychle pryč, bo co tam? Nesu hospody, nesu kavarny, naštěsti se tu da najit par budek s vodnima dymkama, jinak tu scypnul pes. Nejlepši město na sever od Tehranu je Rašt. Fakt dost dobre. Architektura, aji lidi.

Co lidi? Su svině? Ne. Lidi su vyborni. Jedni z nejlepšich na světě. Bohužel, jejich znalost cizich jazyku se omezuje na dvě věty - jak se jmenuješ a odkud si. Tym to konči. Tenhle idyjotsky stat je zaměrně neuči ve škole žaden cizi jazyk. A pak to tak vypada.

Policajti su v pohodě, pokud neprudite, chovate se slušně, nefotite vojaky, policajty a strategicke baraky. Pokud chcete vědět, jake baraky su strategicke, pak všecky. Buďte opatrni, je to totalitni země se všim pozityvnim aji negatyvnim, co to pro nas jako turistu znamena.

Co chlast a jidlo? Nic. Zapomeňte na to. Jidlo je nudne, opakuje se kebab, falafel a hamburger. Za tyden teho budete mět dost.

Jak ztama ven? Buďto zas letadlem z RVHP na Vaclava, anebo busem přes severni hranicu do Tuecka nebo Armenie. My zme vybrali armensku variantu, letenka z gruzinskeho Kutaisi zpatky stala 1.100,-Kč.

*RVHP - No přece Ruzyně Vaclava Havla, pyčo.



...větši problem tu z jakehosik duvodu maju s Židama.

Jinak je to docela mirumilovne misto.


Muzeum islamske revoluce a svate valky...

Tehranske metro je bezpečne. Jizda stoji 1,50 Kč.

Nelezte do vagonu určenych pro baby.

Nočni busy su dokonale!

Babska čast nastupišťa...

Chlopska čast nastupišťa

Pokud neumite persky. jste v dupě. Jen někde maju tyto fajne ikony.

Naučte se aspoň čislovky. Je jich enem deset, to zvladnete.

Na zahranični weby zapomeňte. Všecko, co kdy zveřejnilo lžive zpravy o Iranu, je zablokovane. Takhle vypada stranka iDnesu.

Ztratit se určitě neztratite. Všecko se jmenuje Chomejnyho...

...anebo Amir Kabir...

...vždyť řikam, že s křižakama tu nemaju problem...

I Zoroastrici tu maju plno tajnych symbolu...





Toto je jedina kavarna, na keru sem při měsičnim putovani Iranem narazil...













Štreka na sever ke Kaspiku...





















Řemeslna robota tu ještě nema vybudovanou tradyci...

Mistni synci si raději hraju hry...

Když se bliži tito synci, radši zdrhejte!




Trenyng?




...všude stejna banda...

To bych chtěl vidět babu, kera si to da na hlavu...

Ladislav Větvička, hlasatel iranske revoluce, Rašt

Autor: Ladislav Větvička | úterý 13.6.2017 11:11 | karma článku: 47.23 | přečteno: 14668x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Konec ramadanu a "Atentat na kultůůůru II"

Tak nam Červenaček Al Hammaček v nedělu zapadem slunka slavnostně ukončil ramadan, robot Emil odevřel hospody a oznamil, že od pulnoci už korona do hospod nepoleze a že si laskavě možeme k pivu sednut

26.5.2020 v 11:11 | Karma článku: 46.10 | Přečteno: 13031 | Diskuse

Ladislav Větvička

Nejsme žadni vtipalci. Vraťte, co ste ukradli!

Včera označil jakysik chlapec z Čech synky, keři na cesty namalovali označeni hystoryckych zemi Moravy a Čech, jako vtipalky. My nejsme žadni vtipalci.

14.5.2020 v 12:12 | Karma článku: 47.85 | Přečteno: 19584 | Diskuse

Ladislav Větvička

Už se možete k temu pivu sednut. Ale enem na mraze, prašivi psi!

Vztah vladnuci třidy k poddanym byl vždycky stejny. Ať už to byla společnost otrokařska, buržoazni, bolševicka nebo dneska multykulturni, vladnuci vrstva dycky davala najevo, že zežrala všecek rozum.

12.5.2020 v 11:11 | Karma článku: 44.69 | Přečteno: 5839 | Diskuse

Ladislav Větvička

A zatimco z nas robi cypy, nad hlavu začina litat pěkny maras

To su paradoxy, Vašku. Představ si, že tvoje ovečky čumi na bednu, kaj se jakysik chlapeček s hadrem přes pysk dohaduje s inšpektorem Drajfusem. Jeden tvrdi, že homosexuala s nužkama byste si asi domu zvat neměli,

22.4.2020 v 11:11 | Karma článku: 45.38 | Přečteno: 8918 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Bronislav Ondraszek

Návod jak přejít ulici v Hanoji

Hanoj je město jedné velké laviny mopedů a motocyklů. Většina průvodců popisuje provoz na ulicích města jako bariéru pro chodce nepřekonatelnou. Stačí jenom několik minut sledovat úžasný systém provozu a pochopit jeho zákonitosti.

30.5.2020 v 17:51 | Karma článku: 16.40 | Přečteno: 408 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dráha je opět funkční

Termín dodržen. Samozřejmě. Údržba a odgumování hlavní ranveje ruzyňského letiště 06/24 skončilo v pátek 29. května. Od soboty opět slouží letecké dopravě. Spojů je ovšem zatím jako šafránu.

30.5.2020 v 16:33 | Karma článku: 6.24 | Přečteno: 194 | Diskuse

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 0. Porto

Po pěti letech plánování a odkládání, protože mi do toho vlezlo něco jiného, se vydávám na Svatojakubskou cestu. Na tom nejhorším dopravním prostředku, jaký jsem si na takovou cestu mohla zvolit - na skládacím kole z Bangkoku.

30.5.2020 v 15:36 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 306 | Diskuse

Ivo Petrouš

Requiem za stan

Rozštípla se mi tyčka u starého stanu. Asi si řeknete, proč smutním za stanem, když už roky mám nový? Ten stan byl totiž fascinující.

28.5.2020 v 21:30 | Karma článku: 20.71 | Přečteno: 408 | Diskuse

Aleš Gill

Kam se všichni poděli?

Krize je zažehnána, vláda doporučuje cestovat po Česku, podporovat místní ekonomiku. V lese, na horách atp. nemusíme nosit roušky. Je fajn zase vyrazit do přírody. Třeba na Sněžku. Jenže nikde ani noha. Kde jsou všichni?

28.5.2020 v 14:10 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 632 | Diskuse
VIP
Počet článků 987 Celková karma 46.50 Průměrná čtenost 10925

Osobni blog: www.ladikvetvicka.cz 

Ladislav Větvička, lašsky cyp, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně... Pod autorským jménem Ladislav Větvička publikuje od podzimu 1991, kdy pracoval ve slezských rádiích Attack, Ekol-S a Orion.

Mail: ladik.vetva@gmail.com

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Knihy Ladislava Větvičky: Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut - přiběh opravdoveho člověka, Okolo Rakusko-Uherska.

 

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...