Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

List Peršanum

21. 03. 2016 11:11:11
"Hajmajfrent. Vodizjornejm?" - "Ladik, pyčo" - . "Maj iz Mahmud. Verdujukamfrom?" - "Čekoslovakija." Obvykle Peršanum po dvuch otazkach došla zasoba a byl klid. Mahmud byl jiny. Bo byl rafinovaně vzdělany. A proto byl nebezpečny.

„Jak nam može ta vaše Czech Air Force pomoct, Ladik? U nas je všecko špatně. Brutalni totalita. Nesmime na fejsbuček, nesmíme stahovat

zapadni filmy, nemožem se divat na porno. Chybi nam svoboda. Nemožem pit ani vino, ani pivo, o koňaku sem četl enem v literatuře. Naše krasne baby musí byt zabalene v černych hadrach, moji robu nemožu na ulici chytnut ani za ruku, policajti všecko kontroluju kamerama. Cestovat nemožem skoro nikam, bo všeci po nas chtěju viza a ty su drahe, ekonomika je dobita jak cyganske hračky. Jak nam možete pomoct?“

Zamyslel sem se. To je fakt hrozny život v nesvobodě, to tak přece jako věrny syn Vaclava Havla nemožu nechat: „Tuž, jestli chcete, mohli byzme vas humanytarně vybombardovat.“ „Co to znamena“, zeptal se Mahmud. „Tuž to je jednoduche. Zavedeme u vas bezletovu zonu tajak v Lybiji a pak vam všecko rozmlátíme. Prezidenta už si pak možete zmasakrovat sami. Nebo zebereme našich pět Gripenu a zničime vam všecky mosty a infrastrukturu tajak v Jugošce. Ale s tym by nam musel ještě kdosik pomoct, bo ty naše pučene Gripeny nesmí zasahovat v boju, tak pry zni naša lyzingova smluva ze Švedama.“

„No počkej, to nechcu. Není jakasik mírumilovnější pomoc?“ Zamyslel sem se. Asi fakt ještě nesu připraveni na to, že svobodě je třa cosik obětovat. „Tuž, jestli chcete, mohli byzme vas zmajdanyzovat.“ „Co to znamena“, zeptal se Mahmud. „Tuž to je jednoduche. Vymyslite si jakusik hlupotu, vyjdete do ulic, a my už zajistime synky, keři se postaraju o to, aby z teho byl pořadny mazec. A pokud zavčasu nepřileti Rus, tak přinutíme odstupit ty vaše papalaše a vy si budete moct demogratycky zvolit uplně jiné papalaše, keři si zeberu půjčky, zrujnujou měnu, a my vam za inflačni prachy vykupime všecko, co je duležite, a ukažeme vam, jak se ta ekonomika opravdu robi.“

„No počkej, to tež nechcu. Není jakasik cesta mirneho pokroku v mezích zakona?“ Zamyslel sem se. Oni su fakt uplne ovce.. „Tuž, jestli chcete, možete to zrobit tajak zme to zrobili my sametově.“ „Co to znamena“, zeptal se Mahmud. „Tuž to je jednoduche. Domluvite se s tyma vašima papalašama, aby to předali jinym papalašum bez boja. Pak všecko zprivatizujete a podělite to mezi stare a mlade paploše, bo stat není taky efektyvni tajak trh, to přece vi každy. A volna ruka trhu už sama stanovi, jaka ma byt cena vody, plynu, ropy a eletriky. Budete cálovat, aniž byste cokoliv spotřebovali. Zavedete socijalni davky pro hovada, kere nikdy nic nerobily a nic robit nebudu, zvednete daně, budete je měnit každy rok a zrobite je také komplikovane, že se v tym cyp nevyzna, zakažete huleni, ztrojnasobite si počty uředniku, kontroloru a kontroloru tych kontroloru, všecky babky na tržnici přinutite si kupit fiškusove pokladny, každého šveca na ulici pokryjete EET systémem, zavedete si v medynach modre zony a auta, kere nebudu splňovat normy zpoplatnite tak, že se z teho všeci asasini poseru. Bo pořadek musí byt tajak na Balkaně. A když nam budete posilat polovinu statniho rozpočtu, my vam část z teho pošleme zpatky a vy si z teho možete stavjat cyklostezky, dotovat nesmyslne cypoviny, dodame vam maškary a feministky, kere vas nauči, jak se da zarobit na neziskovkách a jak byt spravně politycky korektni, abyste tym novym papalašum nemohli beztrestně nadavat. A vy si ze svojich peněz postavite bilbordy s napisama „Tento projekt vam dodal svobodny Zapad". A když budete mět pocit, že si z vas papalaši robi prdel, tak si pustite jakykoliv z padesati televizních kanalu a tam vam vysvětli, že tak je to spravne a tak to ma byt. Pokud vam tu televizu aji s kvartyrem nezebere egzekutor.

Tuž co, synku, idem do teho?“

Mahmud se na mě chvilu dival, a pak řika: „Ladik, ty si uplny debil. Take podmínky by žadny narod dobrovolně nepřijal.“ Zaplatil za mě kaljana a samovarovy čaj a bez podani ruky odešel.

Ja sem vam říkal, že Mahmud je nebezpečny, bo je rafinovaně vzdělany.

Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, Persie.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Větvička | pondělí 21.3.2016 11:11 | karma článku: 48.84 | přečteno: 28067x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Osobnost Moravy a jine ankety s chlebičkama aji bez

Mam rad ankety. Hlavně jak dostanu jakusik medajlu. Nebo aspoň chlebičky či podobně hodnotnu cenu. Nechapu sice, čemu se třeba anketa Blogař roka 2020 robi v řijnu 21, ale nepatram po tym. Duležite je byt na bedně a na tytulce,

23.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 40.78 | Přečteno: 1989 | Diskuse

Ladislav Větvička

Krach dnu NATO v Ostravě

Na vojenskem letišťu O-Mošnov proběhla režimem protěžovana akce Dny NATO. Jak řikaju moji židovšti kamoši, je to tak trochu chucpe, robit přehlidku par dnu pote, co NATO utrpělo slavny vyprask v Kabulu.

20.9.2021 v 11:11 | Karma článku: 46.20 | Přečteno: 8296 | Diskuse

Ladislav Větvička

Dezinformačni šaškarna k 11. zaři 01 pokračuje

Statni medyjalni propaganda tvrdi, že před dvaceti rokama se dvě letadla trefila do dvuch baraku a tři z těchto baraku spadly. Bylo by to srandovni, kdyby za tym nebyly miliony mrtvych.

10.9.2021 v 15:15 | Karma článku: 45.94 | Přečteno: 7416 | Diskuse

Ladislav Větvička

U Kabula se bojuje za Prahu

Odejit by dokazal jen srab. To prohlasil vrchni velitel česke okupačni armady přesně před třema rokama, v srpnu 2018. Tuž nevim, nejsem si jisty, ale žaden velitel by neměl takto hovořit o svojich jednotkach, byť okupačnich.

7.9.2021 v 13:13 | Karma článku: 45.26 | Přečteno: 4431 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (4.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

23.9.2021 v 18:51 | Karma článku: 10.02 | Přečteno: 133 | Diskuse

Aleš Gill

Už jste se někdy sprchovali v Tequile?

Co si asi představí takový Američan nebo Japonec pod nápisem "Pilsner" na sklenici piva? Tuší, že je to typ piva s názvem odvozeným od města kdesi uprostřed Evropy? Ale můžeme se na ně zlobit? Víme my, odkud pochází Tequila?

22.9.2021 v 9:02 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 242 | Diskuse

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (3.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

21.9.2021 v 14:19 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 190 | Diskuse

Pavel Kynčil

Janské Lázně

Protože jsem tam nikdy nebyl, rozhodli jsme se podívat do těchto krásných lázní. Ne, že bychom o nich nic nevěděli nebo je neviděli na obrázku, ale přece jenom face to face je o něčem jiném.

21.9.2021 v 12:27 | Karma článku: 16.18 | Přečteno: 413 | Diskuse

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (2.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

20.9.2021 v 12:24 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 260 | Diskuse
VIP
Počet článků 1120 Celková karma 44.59 Průměrná čtenost 10666

Osobni blog: www.ladikvetvicka.cz 

Ladislav Větvička, lašsky cyp, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně... Pod autorským jménem Ladislav Větvička publikuje od podzimu 1991, kdy robil ve slezskych rádiích Attack, Ekol-S a Orion.

Mail: ladislav.vetvicka@centrum.cz 

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Knihy Ladislava Větvičky (možete objednat na mejlu autora nebo na E-šopě "Knihu chraň!": Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut, Okolo Rakusko-Uherska, Okolo Č-S aneb Kronika koronopodfucku I.

 

Najdete na iDNES.cz