Překlad z lašske dyjalektyki do Armenštiny: "Su země, určene k vyvražďěni anebo ni?..."

18. 12. 2015 11:11:11
Na světě su mista, kere maju geopolitycku smulu. Su to mista, kere su z jedne aji druhé strany obklopene velikyma imperyjalistyckyma mocnostma.

A nevěřili byste temu, to už je snad na světě taky zvyk – imperyjalni mocnosti se tak nějak nafukuju a rozvaluju, takže okolni male statečky su jima často valcovane. Imperyjalni mocnosti mivaju dojem, že ty male statečky a narody jim tak nějak patři. Mocnosti se naštěsti nenafukuju a nerozvaluju furt, ale v jakychsich zvlaštnich intervalach. V intervalu nafukovani su drze a arogantni a dosazuju k vam svoje mistodržici a vraždi vaše nejlepši lidi, v intervalu vyfukovani se na vas přijemně usmivaju, přatelsky se tvaři, robi s vama obchody a tvrdi, že ty svinstva, kere u vas robily v intervalu nafukovani, nebyly až tak hrozne, robilo je par nezodpovědnych jedincu a že oni to tak nemysleli a že vas vlastně maju radi.

Když je vaša mala zem blizko takeho imperyja, ma problem a nebude to mět lehke. Čas od času bude muset přežit interval nafukovani, kdy přichazite o sve nejlepši lidi a zdroje.

Ale jak sem už řikal, su na světě geopolitycky smolne mista, kere nemaju pobliž jednu imperyjalni mocnost, ale rovnou dvě. A to je problem. Jak asi tušite, mocnosti se nafukuju v rozdilnych intervalach. Když se jedna nafukuje, druha odpočiva. A to je dobře. Protože když dojde k synchronizaci period a mocnosti se začnu nafukovat sučasně, nastava obvykle velka valka.

Jak asi tušite, nafukovani mocnosti je pro vaš maly stat špatne, velka valka je pro vaš maly stat ještě horši, bo místo jedneho okupanta mate naraz okupanty dva.

Vy si fčil možna myslite, že celu tu dobu popisuju situaci, v kere se nachaza starobyle Armenske kralovstvi. Kdysi obrovska řiše rozkladajici se mezi několika moři, dnes maly vnitrozemsky stateček, obyvany Armeny, z jedne strany vzdorujici imeryjalnimu Sovětskemu svazu, z druhé strany imperyjalnimu Turecku.

Ale možna ne, možna jsem popisoval situaci starobyleho Kralovstvi českeho. Kdysi mocny stat rozkladajici se od mořa k mořu, dnes maly vnitrozemsky stateček, obyvany Moravany, Čechy a Slezany, z jedne strany vzdorujici imperyjalnimu Německu, z druhé strany imperyjalnimu Sovětskemu svazu.

Nevim, keru zem jsem vlastně měl na mysli. Oba male narody někdy v historyji došly k zavěru, že bude lepši složit zbraně a nebranit se, jinak by mohly byt vyhubeny. To už tak imperyjalni mocnosti těm malym robi. A maju to ulehčene tym, že se narod věnuje vice kultuře, vzdělani a kulinařstvi raději než vlastní obraně. A všimněte si, že čim vic ma narod vzdělanych lidi, čim vic kultury a čim meně ozbrojenych chlopu odhodlanych branit svoje ženy, děcka, kuřata, psy, susedy a města, tym je jednodušši narod odzbrojit a vyvraždit.

A konec koncu, když zme u te kultury, pak je to právě kultura, kera totalitu a vražděni potřebuje. Bez totality by byla kultura ochuzena o nejlepši dila literatury, filmu, hudby. Takže tvrdit, že totalita a rozpinani imperyjalnich mocnosti je absolutně negatyvni věc, je nezmysel. Bez totality a vražděni první světove války by Hašek nenapsal nejpřekladanějši dilo česke literatury. Bez totality a rozpinani imperyjalniho Německa by Čapek neměl inspiraci k Valce s mloky, Matce ani Bile nemoci. Bez totality a rozpinani imperyjalniho bolševickeho Sovětskeho Svazu by Hrabal zustal malym neuspěšnym firemnim pravnikem kajsik v Libni a na Vaclava Havla by se vzpominalo jako na štědreho filantropa z Lucerny.

Bohužel, každa nova totalita překonava tu předchozi. Turecka genocyda stala život milion a pul armenskych chlopu, žen a děcek. Po cele světove valce zustalo sedumnact milijonu mrtvych. Německa genocyda stala život 6 milijonu Žydu a vysledkem války bylo přes sedumdesat milijonu mrtvych. Vysledkem panovani komunystyckeho šilenstvi je sto milijonu mrtvych...

A jestli si myslite, že hystoryje skončila a už se na sebe budeme enem hezky usmivat, tak na to zapomeňte. Multykulturně-socialistycka totalita a nasledujici valka překona vše, co ste dosud znali. Hlavně doufam, že až to běsněni raz skonči, že tady zustane někdo, kdo o tom něco napiše a snad zustane i někdo, kdo to bude schopny čist...

Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, Svaty Geghard

Autor: Ladislav Větvička | pátek 18.12.2015 11:11 | karma článku: 45.63 | přečteno: 7568x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Co je na tym divneho, že statni bezpečnostni služba bude vyučovat dějiny?

Kura, čeho sem se to dočkal? Kdyby mi kdosik v řijnu 89 řeknul: "Tu maš kličky a jdi na naměsti Lidovych milici zvonit", asi bych na něho čuměl jak puk. Asi bych se zeptal: "Proč? Co tym změnim?"

17.1.2019 v 11:11 | Karma článku: 43.89 | Přečteno: 2809 | Diskuse

Ladislav Větvička

Retro potraviny su propagace komunyzmu!

Tak se nam tady rozmohl taky nešvar. Někteři vyrobci si našli staru knižku s normama ČSN a začali robit vyrobky podle receptur z dob totality.

8.1.2019 v 11:11 | Karma článku: 47.87 | Přečteno: 16846 | Diskuse

Ladislav Větvička

Svatky neklidu

No tak to vidite, jak su ty přijemne věci pomijive. Měsic se prodirate narvanyma hytlermarketama, kde si mladi asi mysli, že ustředni vybor těsně před Vanocama pusti do prodeje jakesik podpulťaky, tyden se stresujete doma,

27.12.2018 v 11:11 | Karma článku: 46.42 | Přečteno: 7354 | Diskuse

Ladislav Větvička

Christmas time

Mam taky dojem, že pod vlivem masově medyjalni propagandy zapominame, že se bliži čas Vanoc, a že byzme měli trochu spočnut, rozhlidnut se kolem sebe a uznat, že nejenom my, ale aji lidi okolo nas maju plno roboty.

12.12.2018 v 13:31 | Karma článku: 46.04 | Přečteno: 8170 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Kroupa

Když na ženský leze jaro…

Jaro je asi pro lidi to nejdramatičtější období, co se zkoušek trpělivosti na straně jedné a někdy marného boje o udržení obou nohou na zemi strany druhé, týká. Nemám jasno, která strana to má horší...

17.1.2019 v 15:08 | Karma článku: 9.28 | Přečteno: 215 | Diskuse

Marek Trizuljak

''Obětoval se pro lásku k svobodě'' - Palachův pomník v Římě

Čin Jana Palacha vzbudil v Itálii velký ohlas. Už koncem ledna 1969 byla vyhlášena sbírka na jeho pomník, z iniciativy italského deníku Il Tempo

17.1.2019 v 14:25 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 155 | Diskuse

Jana Martincová

Dítě a elektronika, „vědecký“ výzkum vs. zjištění matky

Zhruba do konce školního roku se u mě v tématu „patří elektronika dětem a na jak dlouho“ prolínaly 2 polohy:

17.1.2019 v 13:59 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 330 | Diskuse

Karel Trčálek

S moderátorkou Alex (znáte z TV Barrandov) na noční komentované prohlídce Hradu

Těchto komentovaných prohlídek Hradu se nikdy nenabažím. Znova a znova se na ně budu vydávat se zatajeným dechem, co mě zase nadchne k zbláznění

17.1.2019 v 13:50 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 379 | Diskuse

Jan Ziegler

O mladé řezníky se firmy doslova perou

Řemeslo má zlaté dno. Toto staré dobré přísloví má trvalou platnost. Potvrzuje to i zájem o řeznické učně, kterým velké společnosti nabízejí lukrativní podmínky už na učilištích a nadprůměrné nástupní platy.

17.1.2019 v 12:46 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 690 | Diskuse
VIP
Počet článků 876 Celková karma 47.08 Průměrná čtenost 10892

Mail: ladik.vetva@gmail.com

Lašsky cyp. Blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mi fajně...

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Najdete na iDNES.cz