Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Fčely

24. 02. 2015 11:11:11
To byste nevěřili, jak zajimavym společenstvim su take obyčejne, blbe fčely. V mnoha ohledech připominaju lidi. Ti su tež taci blbi. Zvlaště někteři.

Fčelstvo je stat, řizeny dyktatorem fčelařem. Fčelař je cosik jak Bilderbeg a lobisti dokupy. Tak to je od te doby,co přestaly žit samostatně kajsik ve stromu. Fčil žiju v ule, dřou jak koně a čekaji, až jim fčelař da na zimu davky. Ale pojďme popořadě.

Su 3 druhy fčel - matka, šefova, ta jen klade vajca a nic jineho nerobi, jen šiři po ule svoji vuni fajnu naladu. V lidskem kolektyvu obvykle šefova rozšiřuje nervozitu, ale to je jina otazka. Kromě šefove su v ule dělnice, kere robi všecku robotu a pak tam su nezaměstnani trubci. Takych trubcu je v lidske společnosti tež dost. Překvapivě oproti lidskym trubcum maju ti fčeli jakusik neznamu duležitu funkci. Zjistilo se, že pravicovi fčelaři, keři z ulu vyhnali všecky trubce, měli menši medny vykon a fčelstvo chřadlo. To je tak, jak je roba bez chlopa. Tež chřadne a je nervozitni.

Kromě fčel žije v ule taky divny, černy tvor /varroa destruktor/, kery se ku nam dostal kajsik z Asie. Jeho jedinym ukolem je fčelam pit krev a množit se. Hodně fčelařu podlehlo multykulturni teorii, že když fčelam pije krev, tak je nuti rychleji letat a nosit vic medu. Vysledkem těchto multykulturnich uchylu bylo, že jim fčelstvo vymřelo. Dokonce až tak, že se vyskytly no-fly bezletove zony, kaj žadne včely nebyly a snižila se urodnost plodin. Vyhodne je, že když vymřu fčely, vymře aji ten černy tvor, bo se jinak neuživi. Z hlediska produkce medu to ale neni dobry zpusob řešeni multykulturnich problemu.

Nedavno se ukazalo, že se možeme těšit na dalšiho spolubydlíciho/aethina tumida/, to je taky divny brouk z Afriky. Žere sladke. Letos byl detekovany ve větši miře v Italske Kalabrii a šiři se na sever. Africke fčely se s nim dokážou vyrovnat, když vleze na plast, natlači ho do cely a zazdi na doživoti v hladomorně. Ne tak fčely v Evropě, bo ty su multykulturně zblbnute, nechaji ho volně běhat po ule a dělat neskutečny bordel.A nikdo nevi, co s tym.A bo se už počita,že se u nas usidli ve velkych počtech tak dostal aji česke meno: lesklaček ulovy.

A fčil v jakim kabatu ma fčelař před fčely předstupovat. Černa a hněda neni dobra, fčely draždi, bo ze zvířetem take barvy a velikosti maju špatne zkušenosti. Možete to nazyvat předsudky nebo ksenofobija, ale to je asi tak všecko, co s tym možete robit. Taka fčela neni uplně blba, vi, že se musi branit, takže když přidete v hnědem tričku, ty male kurvy vas ubodaju k smrti. Tež červena barva je nevhodna, bo se zjistilo, že ju fčely vidi černě. Škoda, že taku vlastnost nemaju lidi. Nemuseli zme tu mět štyrycet roku komunyzmu. Asi vas nepřekvapi, že idealni barvu je bila.

Tak a fčil, jak se fčelam krade med.

Když je na jaře všecko v rozkvětu, fčely maju moc roboty, staraju se o děcka, tak ani nezjisti, že se jim z ula ztratil cely nastavek s medem. Maji jinši starosti než statni zasoby, bo se jim daři dobře. Nam se tež daři dobře, a tak zme si ani nevšimli, že nam pod zadkama rozkradli celu zem. Fčelař ma v teto době idealni podmínky na "palacovy převrat" a vyměnu kralovny, kera se mu už nepozdava.

Ku koncu leta, kdy pracovnich mist už hodně ubyva a fčely začnou demonstrovat na česnu, je čas na dalši fčelařuv zasah. Musi fčely přesvěčit, že su ve velkem pruseru a za ten nemože žadne velke zviře. Robi se to metodou cukru a dymu. V dymaku se zapali troud a fukne do ula. Mezi fčelami vypukne panika-hoři! Vi, že ohňu se bránit nemožu, jedine co možu zrobit, je nacucat se medu a uletět pryč. Fčelař vnikne do ula /fčely zdrhaju, bo si mysli, že strom v kerem bydli se už lame a borti, rychle pryč!/, posbira všechny zbytky medu a ul posklada do kupy dřiv, než se ta finta mezi fčelama provali.

Fest pravicovi fčelaři to tak něchajum, bo se každe včelstvo mo postarat samo o sebe, bo je v srpnu venku ještě pěkně. Obvykle už ale neni v přirodě moc zdroju a tak skonči to rabovačkou a celofčeli valkou o posledni zbytek sladkeho. Spravny postup je, že fčelař da do krmitka v ulu lacnou nahražku - cukrovy sirup, fčely maju co robit a přestanou myslet na cypoviny.

A co robi fčely přes zimu? Nespi, bo fčely nemaju vička. A tak čumi blbě kolem sebe, nic nerobi a su na podpoře.

Ladislav Větvička, fčelař Mlade Fronty Fčil

Autor: Ladislav Větvička | úterý 24.2.2015 11:11 | karma článku: 45.10 | přečteno: 8494x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Už zase se nam ztracaju lidi...

Nejsem fčil v Česku, kaj vam pry opět zavedli totalitni předpisy a vyjimečny stav, tuž nemožu posudit, jestli se nam na ulicach a ve škarpach hromadi kuckajici lidi.

22.10.2020 v 13:13 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 4886 | Diskuse

Ladislav Větvička

Politický poskok, přelomový projev pana prezidenta, problemy premiéra

Pan předseda pociťuje potíže. Penamu poklesly prodeje. Preol přerušil pančování paliv. Produkce potkaních párků pokulhává. Preference partaje padají. Průzkumy předpovídají pangalaktický provar. Poblíž Pelhřimova posiluje pravice.

17.10.2020 v 14:14 | Karma článku: 44.41 | Přečteno: 8422 | Diskuse

Ladislav Větvička

Andy basnikem a hospody zavřene do května

Je to stejne, jako na jaře. Chaotycka vlada vydava prohlašeni, kerym popira předchozi prohlašeni a neguje opatřeni, kere ještě nevstupily v platnost, aby aktualni prohlašeni bylo jinym členem vlady dementovane, bo už zas neplati.

16.10.2020 v 11:55 | Karma článku: 44.87 | Přečteno: 5462 | Diskuse

Ladislav Větvička

Omezovani aktyvit je zločin

Nejsem si uplně jisty, jestli si ti synci ve vladě uvědomuju zodpovědnost za činy, keryma likviduju tuto společnost.

12.10.2020 v 11:22 | Karma článku: 45.71 | Přečteno: 7904 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Lepší aktivista na střeše, než Brabec v hrsti

Ekoaktivisté znovu předvádějí svou obvyklou taktiku. Chtějí, aby bylo po jejich, jinak začnou urážet, nálepkovat a pomlouvat. Tentokrát se jejich terčem stal ministr životního prostředí Brabec.

20.10.2020 v 8:37 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 706 | Diskuse

Richard Peterka

Plyn už syčí z Greenpeace ven…

Pokud se za pár měsíců objeví v médiích zpráva, že policie zasahuje u předního českého ekologického aktivisty a našla u něj doma spousty rublů v hotovosti, tak budu moci napsat: já vám to říkal.

14.10.2020 v 15:01 | Karma článku: 33.31 | Přečteno: 1437 | Diskuse

Petr Novotňák

Na druhé straně fotovoltaického panelu

Rád provokuji a rád přináším pohled na věci z druhé strany, právě se zamýšlím nad přínosem obří solární elektrárny v širém poli. Pojďme si v mysli trochu odpočinout od té šílenosti, co je teď furt ve zprávách :-)

13.10.2020 v 23:11 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 416 | Diskuse

Karel Schweitzer

Čím nižší emise, tím víc peněz do kapes. Ale čích kapes?

Zastánci takzvané zelené energetiky v Česku jsou pro přísnější omezení emisí, které tento týden podpořil Evropský parlament (EP). Vše nasvědčuje tomu, že nás čeká další obrovské tahání peněz z našich společných kapes.

13.10.2020 v 8:28 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jiří Houfek

Antibabiš : dostaneme ho na kyanid.

Je to taková obsedantní porucha, každý den vstávat s tím, že je potřeba Babiše „dostat od válu“. Nepřekvapí to u Neo-vlivných, ale tomuto zvyku podléhají i lidé jinak inteligentní a slušní.

11.10.2020 v 14:15 | Karma článku: 32.79 | Přečteno: 943 | Diskuse
VIP
Počet článků 1033 Celková karma 45.39 Průměrná čtenost 10871

Osobni blog: www.ladikvetvicka.cz 

Ladislav Větvička, lašsky cyp, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně... Pod autorským jménem Ladislav Větvička publikuje od podzimu 1991, kdy pracoval ve slezských rádiích Attack, Ekol-S a Orion.

Mail: ladislav.vetvicka@centrum.cz 

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Knihy Ladislava Větvičky: Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut - přiběh opravdoveho člověka, Okolo Rakusko-Uherska, Koronovy humbuk aneb Okolo Česko-Slovenska

 

Najdete na iDNES.cz