Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. října 2022 Justýna

Fčely

24. 02. 2015 11:11:11
To byste nevěřili, jak zajimavym společenstvim su take obyčejne, blbe fčely. V mnoha ohledech připominaju lidi. Ti su tež taci blbi. Zvlaště někteři.

Fčelstvo je stat, řizeny dyktatorem fčelařem. Fčelař je cosik jak Bilderbeg a lobisti dokupy. Tak to je od te doby,co přestaly žit samostatně kajsik ve stromu. Fčil žiju v ule, dřou jak koně a čekaji, až jim fčelař da na zimu davky. Ale pojďme popořadě.

Su 3 druhy fčel - matka, šefova, ta jen klade vajca a nic jineho nerobi, jen šiři po ule svoji vuni fajnu naladu. V lidskem kolektyvu obvykle šefova rozšiřuje nervozitu, ale to je jina otazka. Kromě šefove su v ule dělnice, kere robi všecku robotu a pak tam su nezaměstnani trubci. Takych trubcu je v lidske společnosti tež dost. Překvapivě oproti lidskym trubcum maju ti fčeli jakusik neznamu duležitu funkci. Zjistilo se, že pravicovi fčelaři, keři z ulu vyhnali všecky trubce, měli menši medny vykon a fčelstvo chřadlo. To je tak, jak je roba bez chlopa. Tež chřadne a je nervozitni.

Kromě fčel žije v ule taky divny, černy tvor /varroa destruktor/, kery se ku nam dostal kajsik z Asie. Jeho jedinym ukolem je fčelam pit krev a množit se. Hodně fčelařu podlehlo multykulturni teorii, že když fčelam pije krev, tak je nuti rychleji letat a nosit vic medu. Vysledkem těchto multykulturnich uchylu bylo, že jim fčelstvo vymřelo. Dokonce až tak, že se vyskytly no-fly bezletove zony, kaj žadne včely nebyly a snižila se urodnost plodin. Vyhodne je, že když vymřu fčely, vymře aji ten černy tvor, bo se jinak neuživi. Z hlediska produkce medu to ale neni dobry zpusob řešeni multykulturnich problemu.

Nedavno se ukazalo, že se možeme těšit na dalšiho spolubydlíciho/aethina tumida/, to je taky divny brouk z Afriky. Žere sladke. Letos byl detekovany ve větši miře v Italske Kalabrii a šiři se na sever. Africke fčely se s nim dokážou vyrovnat, když vleze na plast, natlači ho do cely a zazdi na doživoti v hladomorně. Ne tak fčely v Evropě, bo ty su multykulturně zblbnute, nechaji ho volně běhat po ule a dělat neskutečny bordel.A nikdo nevi, co s tym.A bo se už počita,že se u nas usidli ve velkych počtech tak dostal aji česke meno: lesklaček ulovy.

A fčil v jakim kabatu ma fčelař před fčely předstupovat. Černa a hněda neni dobra, fčely draždi, bo ze zvířetem take barvy a velikosti maju špatne zkušenosti. Možete to nazyvat předsudky nebo ksenofobija, ale to je asi tak všecko, co s tym možete robit. Taka fčela neni uplně blba, vi, že se musi branit, takže když přidete v hnědem tričku, ty male kurvy vas ubodaju k smrti. Tež červena barva je nevhodna, bo se zjistilo, že ju fčely vidi černě. Škoda, že taku vlastnost nemaju lidi. Nemuseli zme tu mět štyrycet roku komunyzmu. Asi vas nepřekvapi, že idealni barvu je bila.

Tak a fčil, jak se fčelam krade med.

Když je na jaře všecko v rozkvětu, fčely maju moc roboty, staraju se o děcka, tak ani nezjisti, že se jim z ula ztratil cely nastavek s medem. Maji jinši starosti než statni zasoby, bo se jim daři dobře. Nam se tež daři dobře, a tak zme si ani nevšimli, že nam pod zadkama rozkradli celu zem. Fčelař ma v teto době idealni podmínky na "palacovy převrat" a vyměnu kralovny, kera se mu už nepozdava.

Ku koncu leta, kdy pracovnich mist už hodně ubyva a fčely začnou demonstrovat na česnu, je čas na dalši fčelařuv zasah. Musi fčely přesvěčit, že su ve velkem pruseru a za ten nemože žadne velke zviře. Robi se to metodou cukru a dymu. V dymaku se zapali troud a fukne do ula. Mezi fčelami vypukne panika-hoři! Vi, že ohňu se bránit nemožu, jedine co možu zrobit, je nacucat se medu a uletět pryč. Fčelař vnikne do ula /fčely zdrhaju, bo si mysli, že strom v kerem bydli se už lame a borti, rychle pryč!/, posbira všechny zbytky medu a ul posklada do kupy dřiv, než se ta finta mezi fčelama provali.

Fest pravicovi fčelaři to tak něchajum, bo se každe včelstvo mo postarat samo o sebe, bo je v srpnu venku ještě pěkně. Obvykle už ale neni v přirodě moc zdroju a tak skonči to rabovačkou a celofčeli valkou o posledni zbytek sladkeho. Spravny postup je, že fčelař da do krmitka v ulu lacnou nahražku - cukrovy sirup, fčely maju co robit a přestanou myslet na cypoviny.

A co robi fčely přes zimu? Nespi, bo fčely nemaju vička. A tak čumi blbě kolem sebe, nic nerobi a su na podpoře.

Ladislav Větvička, fčelař Mlade Fronty Fčil

Autor: Ladislav Větvička | úterý 24.2.2015 11:11 | karma článku: 45.11 | přečteno: 8511x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Smutne navraty do zmrtvěleho Česka

Vystupil sem z letadla a na parkovišťu našel muj stary křap. Zaplatil sem za měsični parkovne tolik, co bych na RVHP zacaloval za dvě noci. Nastartoval sem, motor překvapivě po měsicu chytnul a vyjel sem z aeroporta Katowitz.

4.10.2022 v 12:44 | Karma článku: 45.16 | Přečteno: 4320 |

Ladislav Větvička

Naši synci z Hrušova pochopili system - volebni učast: NULA

Řika se o nich, že su nepřizpusobivi. Ani vlastně nevim, kdo tak hlupe slovo vymyslel a co to znamena. Bo každy je přizpusobivy a ten, kery se danemu prostředi přizpusobi rychle, je dokonce aji chytry.

27.9.2022 v 11:11 | Karma článku: 45.87 | Přečteno: 5187 |

Ladislav Větvička

15 roku blogařem, 13 vydanych knižek a 7 zlatych

Leti to jak cyp. Letos to je patnacty rok, co pišu blogy na iDnesu. Tuž sem si zrobil radost a k tomuto vyroči zrobil knižku, v kere su nejlepši texty ze všech knižek aji blogu za celu tu dobu, co pišu.

22.9.2022 v 11:55 | Karma článku: 41.49 | Přečteno: 3593 |

Ladislav Větvička

Tak mě napadlo vite co? Poďme omrknut, jak se bavi lidi na Mexiku

Z pohledu středověku nebylo Mexiko nikdy dobyto. Je to tym, že se tu nikdy nevalčilo. A považte, nejenže se tu netočil žaden film, ale dokonce ani žadna pohadka.

19.9.2022 v 10:04 | Karma článku: 43.17 | Přečteno: 5105 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Zelení ministři zbourají vesnici kvůli těžbě uhlí

To asi němečtí voliči Zelených koukají. Západoněmecká obec Lützerath bude zbořena, aby se pod ní mohlo těžit uhlí. Oznámili to dva ministři za Zelené.

5.10.2022 v 10:27 | Karma článku: 25.59 | Přečteno: 357 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Klimaaktivisté už překračují veškeré meze

Greenpeace a další ekologické organizace zahájily právní kroky proti Evropské komisi kvůli rozhodnutí zařadit jadernou energii a zemní plyn mezi takzvané zelené investice. To vše v době, kdy v Evropě hrozí obří energetická krize.

20.9.2022 v 9:05 | Karma článku: 36.51 | Přečteno: 1012 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Zelení aktivisté v ruském žoldu

Občas někdo vysloví podezření, že působení zelených aktivistů nahrává Rusku a Číně a zda jimi nejsou placeni. Dosud se však vše pohybovalo jen v rovině spekulací bez nějakých silných důkazu. Nyní se ale dají tato tvrzení doložit.

15.9.2022 v 9:01 | Karma článku: 47.22 | Přečteno: 9352 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Pochválí Greta zeleného německého ministra?

Německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck odmítá prodloužit životnost posledních tří německých jaderných elektráren. Jádro podle něj není nejlevnější ani nejbezpečnější pro zásobování Evropy a světa v budoucnosti.

22.8.2022 v 9:03 | Karma článku: 17.54 | Přečteno: 546 | Diskuse

Alice Barešová

Mikroplasty. Už prý jsou všude.

Ačkoli už dlouho řešíme otázky životního prostředí a pořád „zlepšujeme“ kvalitu ovzduší a vod, jsou věci dávno objevené a zase zapomenuté. A přes všechny zlepšováky se stále nedaří dost odmořovat.

16.8.2022 v 19:34 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 260 | Diskuse
VIP
Počet článků 1227 Celková karma 45.79 Průměrná čtenost 10319

Mail: ladislav.vetvicka@centrum.cz

Osobni web s knižkama: www.ladikvetvicka.cz 

Kniha 15 roku blogařem 

Ladislav Větvička, porubsky baraba, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně, Hispaňole nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně. 

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Knihy Ladislava Větvičky (možete objednat na webu autora nebo na E-šopě "Knihu chraň!": Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut, Okolo Rakusko-Uherska, Kronika koronopodfucku I. & II., Zrnko písku

 

Najdete na iDNES.cz