Štreka na Atlas (6) - Raport ze štreky

26. 03. 2008 13:24:46
Tož, musim Vam řict, vylet do teho Maroka byl dokonaly! Kdo měl čas se špiznut na fotky, ten asi chape proč (odkaz je v předešlem psani). Take fajne věci, jake funguju tam, musime co nejrychleji zavest aji u nas. Pojďme se podivat na všecky pozitivni aspekty celeho marockeho systemu pěkně zvrchu dolu.

1. Kral Kral.jpg

Celemu statu šefuje kral Mohamed. Žadny prezident. Okamžitě tim odpadaji veškere šaškarny kolem volby. Jednou su kral, tož sem tu nafurt! Žadna poslankyňa se zubem či bez, spici ministr, nebo rudy karafijat s modrym foglem mě nemože vytočit. Kral robi všecko duležite. Vyhlašuje valku aji mir, vyjimečny stav, referendum, schvaluje parlament, menuje šefa vlady, rozhoduje o obraně, ekonomice, kultuře aji zahranični politice. Pozici krala bysme mohli zavest tež. Koneckoncu prezident u nas stejně nema žadnu tradyci - eště v roce 1918 zme měli Česke kralovstvi aji s kralem, takže prezidenty tu nemame ani celych 90 roku. Tož o co ide? Možeme nechat Vaclava na Hradě nafurt, ušetřime za hlupoty kolem voleb a až jednou umře, nastupi po něm jeho synek. Co vy na to? Kralovska koruna s jabkem nam stejně enem rezavi kajsik ve skladišťu.

2. Moda a lidi Moda.jpg

Nikdo tu nic neřeši. Naco moda, když si na sebe možeš zebrat fajny burnus. Barvy sou zakladni – modra, bila, hněda a neurčita. Naco sukně, galaty, trička s ameryckymy napisy? Bohužel velka města jak Kasa Blanka začinaji byt modou ovlivněně, ale neni to nic hrozneho. Jak řikam, lidi tu nic neřeši. Sedi v kavarni a piju čaj z maty bez rumu a fajně se na Tebe směju. Tož sem se smal tež bo arabsky umim akorat Salam.

3. Veřejny pořadek

Užasny system. Košu je malo, lepe řečeno koše nima a tak se přebytečne věci hodi na zem. Rano ve štyry naběhne skupina rannich uklizeču, zrobi fajny pořadek a može se jet nanovo. Vyborne! Dokonale to šporuje čas bo nemusiš hledat koše. V některych ulicach v Ostravě jsem zahlednul počatky něčeho podobneho.

4. Čorky Corky.jpg

Přestože sem spal v nejlevnějšich pajzlech u banhofu, nikdy se nic neztratilo, ani foťak, ani batoh. Přitom dveře od pokoju byly zamčene (=nezamčene). Stačilo potlačit. Maročan je nad věci a nepotřebuje se hlupemu ostravakovi hrabat v batohu. Stejně by nevěděl, co ma s moju 60% slivovicu robit.

5. Vlaky

Počongy normalně funguju lip jak u nas. Rano jede tam, odpoledne zpatky. Ušetři se, bo se nemusi použivat druha kolej. Trasa z Kasa Blanky do Marakeše za 150 kaček, moja navigace ukazovala rychlost 165 Km/h (!), to všechno se všemi dveřami otevřenymi! A proč taky ni, když každy hulil jak fabrika, byla to dokonala klimatizačka. K čemu pak drahe penďolino?

6. Pivo Pivo.jpg

V každem městě byl maly šop, kaj se dal jakysi plechaček kupit. Tož Ostravar to nebyl. Chuť zvlaštni, ale co byste chtěli ve 28°C horku? Cena: 20 kaček za čtvrt litra piva. Některe bary byly i s alkoholem, ale spravny muslim nepije a tak byly v barech vidět horši existence jak v šervudu v Praglu. Ne že bych se bal, ale docela sem se bal.

7. Počasi

V noci kolem 10, přes den 28, na Sahaře 32. Fajna teplotka. Pro Maročany hrozna kosa. Aspoň usuzuju podle teho, jake měli burnusy na sobě. Diky teto teplotce všecko fajně voni. A když řikam všecko, tak myslim všecko.

8. Jidlo jidlo.jpg

Jakykoliv typ jidla se připravuje v takych fajnych papiňakach z hliny, kerym řikaji tadžin. Ať tam narveš maso, kobzole nebo mrkvu, za 40 minut to maš hotove a možeš chalovat. Chuť měniš pomoci kořeni. Cenově od 50 do 200 Kaček. Žadne nadobi, žadne přibory. Vysoce ekonomicka zaležitost!

9. Islam

Fajny system! Nikdo nečoruje, nikdo nechlasta, pětkrat denně na Tebe zahaleka kdosik z mešity a hlavně – baby tu nesmi chodit do hospody. To je mužska zaležitost. Už abysme to zase tež zavedli.

10. Největši zažitek

Naprosto jednoznačně hlavni marakešske naměsti Djemaa El Fna. Středověk na vlastni kožu. Hafo zaklinaču hadu a jine verbeže, stanky s jidlem, pitim a všim na co si vzpomenete. Tady žadna slova, ani ostravska, nedokažu popsat, co se tam děje každy večer, když se setmi. Cosik neuvěřitelneho. Stodolni hadra. Zazitek.jpg

Mějte se fajně, gizdi, du se připravit na dalši štreku.

Větva

Štreka na Atlas (1)

Štreka na Atlas (2)

Štreka na Atlas (3)

Štreka na Atlas (4)

Štreka na Atlas (5)

Štreka na Atlas (6)

Jak sem zklamal Ahmeda

Autor: Ladislav Větvička | středa 26.3.2008 13:24 | karma článku: 31.28 | přečteno: 10306x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Co je na tym divneho, že statni bezpečnostni služba bude vyučovat dějiny?

Kura, čeho sem se to dočkal? Kdyby mi kdosik v řijnu 89 řeknul: "Tu maš kličky a jdi na naměsti Lidovych milici zvonit", asi bych na něho čuměl jak puk. Asi bych se zeptal: "Proč? Co tym změnim?"

17.1.2019 v 11:11 | Karma článku: 48.24 | Přečteno: 11498 | Diskuse

Ladislav Větvička

Retro potraviny su propagace komunyzmu!

Tak se nam tady rozmohl taky nešvar. Někteři vyrobci si našli staru knižku s normama ČSN a začali robit vyrobky podle receptur z dob totality.

8.1.2019 v 11:11 | Karma článku: 47.92 | Přečteno: 17400 | Diskuse

Ladislav Větvička

Svatky neklidu

No tak to vidite, jak su ty přijemne věci pomijive. Měsic se prodirate narvanyma hytlermarketama, kde si mladi asi mysli, že ustředni vybor těsně před Vanocama pusti do prodeje jakesik podpulťaky, tyden se stresujete doma,

27.12.2018 v 11:11 | Karma článku: 46.49 | Přečteno: 7523 | Diskuse

Ladislav Větvička

Christmas time

Mam taky dojem, že pod vlivem masově medyjalni propagandy zapominame, že se bliži čas Vanoc, a že byzme měli trochu spočnut, rozhlidnut se kolem sebe a uznat, že nejenom my, ale aji lidi okolo nas maju plno roboty.

12.12.2018 v 13:31 | Karma článku: 46.08 | Přečteno: 8287 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vladimír Hauk

Barevný slum milionářů z chatrčí

Indonéský Malang je druhým největším městem východní Jávy. Jodipan, malá čtvrť barevných domečků u řeky, leží přímo v centru. Špinavý a páchnoucí slum se proměnil v místo, které žádný návštěvník města nemůže minout. Proč?

18.1.2019 v 13:15 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 345 | Diskuse

Petr Novák

Anglie a Irsko autem ještě za EU v r.2018 - I.část

Každá dovolenková cesta, i ta v roce 2018 do Anglie, na ostrov Man, do Skotska, do Severního Irska a Irské republiky, začíná teoretickou a praktickou přípravou na cestu. O té je první část článku.

18.1.2019 v 10:55 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 292 | Diskuse

Jan Sochor

Toulky Toulavou: Bechyně - perla v bílém

Sluníčka a sněhu dohromady jsme si u nás v kraji od Tábora až k nám... letos zatím moc neužili. Když se to tedy konečně sešlo, neváhal jsem, vzal foťák a hurá na výlet. Ale kam? První volba padla na Bechyni.

18.1.2019 v 10:54 | Karma článku: 17.91 | Přečteno: 497 | Diskuse

Zuzana Palečková

Gabon 13 - Smutek u Pygmejů

V Čechách předpokládám, že někam jedu a také tam dojedu ve stejném dopravním prostředku. V Gabonu jsem zjistila, že tomu tak nemusí být vždy. A co? Však ono to nějak dopadne!

18.1.2019 v 2:28 | Karma článku: 12.65 | Přečteno: 373 | Diskuse

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Singapur

Singapur je skutečně poněkud netradiční branou vstupu do JV Asie, ale zároveň pro mě dobrým mezistupněm mezi Kanadou a "tou pravou Asií", kam se postupně chystám přejet.

17.1.2019 v 10:00 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 373 | Diskuse
VIP
Počet článků 876 Celková karma 47.68 Průměrná čtenost 10903

Mail: ladik.vetva@gmail.com

Lašsky cyp. Blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mi fajně...

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Najdete na iDNES.cz