Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Štreka na Atlas (6) - Raport ze štreky

26. 03. 2008 13:24:46
Tož, musim Vam řict, vylet do teho Maroka byl dokonaly! Kdo měl čas se špiznut na fotky, ten asi chape proč (odkaz je v předešlem psani). Take fajne věci, jake funguju tam, musime co nejrychleji zavest aji u nas. Pojďme se podivat na všecky pozitivni aspekty celeho marockeho systemu pěkně zvrchu dolu.

1. Kral Kral.jpg

Celemu statu šefuje kral Mohamed. Žadny prezident. Okamžitě tim odpadaji veškere šaškarny kolem volby. Jednou su kral, tož sem tu nafurt! Žadna poslankyňa se zubem či bez, spici ministr, nebo rudy karafijat s modrym foglem mě nemože vytočit. Kral robi všecko duležite. Vyhlašuje valku aji mir, vyjimečny stav, referendum, schvaluje parlament, menuje šefa vlady, rozhoduje o obraně, ekonomice, kultuře aji zahranični politice. Pozici krala bysme mohli zavest tež. Koneckoncu prezident u nas stejně nema žadnu tradyci - eště v roce 1918 zme měli Česke kralovstvi aji s kralem, takže prezidenty tu nemame ani celych 90 roku. Tož o co ide? Možeme nechat Vaclava na Hradě nafurt, ušetřime za hlupoty kolem voleb a až jednou umře, nastupi po něm jeho synek. Co vy na to? Kralovska koruna s jabkem nam stejně enem rezavi kajsik ve skladišťu.

2. Moda a lidi Moda.jpg

Nikdo tu nic neřeši. Naco moda, když si na sebe možeš zebrat fajny burnus. Barvy sou zakladni – modra, bila, hněda a neurčita. Naco sukně, galaty, trička s ameryckymy napisy? Bohužel velka města jak Kasa Blanka začinaji byt modou ovlivněně, ale neni to nic hrozneho. Jak řikam, lidi tu nic neřeši. Sedi v kavarni a piju čaj z maty bez rumu a fajně se na Tebe směju. Tož sem se smal tež bo arabsky umim akorat Salam.

3. Veřejny pořadek

Užasny system. Košu je malo, lepe řečeno koše nima a tak se přebytečne věci hodi na zem. Rano ve štyry naběhne skupina rannich uklizeču, zrobi fajny pořadek a može se jet nanovo. Vyborne! Dokonale to šporuje čas bo nemusiš hledat koše. V některych ulicach v Ostravě jsem zahlednul počatky něčeho podobneho.

4. Čorky Corky.jpg

Přestože sem spal v nejlevnějšich pajzlech u banhofu, nikdy se nic neztratilo, ani foťak, ani batoh. Přitom dveře od pokoju byly zamčene (=nezamčene). Stačilo potlačit. Maročan je nad věci a nepotřebuje se hlupemu ostravakovi hrabat v batohu. Stejně by nevěděl, co ma s moju 60% slivovicu robit.

5. Vlaky

Počongy normalně funguju lip jak u nas. Rano jede tam, odpoledne zpatky. Ušetři se, bo se nemusi použivat druha kolej. Trasa z Kasa Blanky do Marakeše za 150 kaček, moja navigace ukazovala rychlost 165 Km/h (!), to všechno se všemi dveřami otevřenymi! A proč taky ni, když každy hulil jak fabrika, byla to dokonala klimatizačka. K čemu pak drahe penďolino?

6. Pivo Pivo.jpg

V každem městě byl maly šop, kaj se dal jakysi plechaček kupit. Tož Ostravar to nebyl. Chuť zvlaštni, ale co byste chtěli ve 28°C horku? Cena: 20 kaček za čtvrt litra piva. Některe bary byly i s alkoholem, ale spravny muslim nepije a tak byly v barech vidět horši existence jak v šervudu v Praglu. Ne že bych se bal, ale docela sem se bal.

7. Počasi

V noci kolem 10, přes den 28, na Sahaře 32. Fajna teplotka. Pro Maročany hrozna kosa. Aspoň usuzuju podle teho, jake měli burnusy na sobě. Diky teto teplotce všecko fajně voni. A když řikam všecko, tak myslim všecko.

8. Jidlo jidlo.jpg

Jakykoliv typ jidla se připravuje v takych fajnych papiňakach z hliny, kerym řikaji tadžin. Ať tam narveš maso, kobzole nebo mrkvu, za 40 minut to maš hotove a možeš chalovat. Chuť měniš pomoci kořeni. Cenově od 50 do 200 Kaček. Žadne nadobi, žadne přibory. Vysoce ekonomicka zaležitost!

9. Islam

Fajny system! Nikdo nečoruje, nikdo nechlasta, pětkrat denně na Tebe zahaleka kdosik z mešity a hlavně – baby tu nesmi chodit do hospody. To je mužska zaležitost. Už abysme to zase tež zavedli.

10. Největši zažitek

Naprosto jednoznačně hlavni marakešske naměsti Djemaa El Fna. Středověk na vlastni kožu. Hafo zaklinaču hadu a jine verbeže, stanky s jidlem, pitim a všim na co si vzpomenete. Tady žadna slova, ani ostravska, nedokažu popsat, co se tam děje každy večer, když se setmi. Cosik neuvěřitelneho. Stodolni hadra. Zazitek.jpg

Mějte se fajně, gizdi, du se připravit na dalši štreku.

Větva

Štreka na Atlas (1)

Štreka na Atlas (2)

Štreka na Atlas (3)

Štreka na Atlas (4)

Štreka na Atlas (5)

Štreka na Atlas (6)

Jak sem zklamal Ahmeda

Autor: Ladislav Větvička | středa 26.3.2008 13:24 | karma článku: 32.17 | přečteno: 10335x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Konečně blog, kery neni o koroně

Tuž sem si řikal, že už je čas nepsat o tych cypovinach, kere nam vladni propaganda tlači, trošku se od teho oprostit a bavit se tak nějak normalně tajak ve svobodnych dobach, kdy zme všeci občani měli stejna prava.

6.12.2021 v 11:11 | Karma článku: 44.87 | Přečteno: 3995 | Diskuse

Ladislav Větvička

Něco o zákonném odporu

Pokud si někdo myslí, že to, co se na nás fčil vali, všecky ty nezakonnosti, nelogičnosti, statni nasili a dalši svinstva, je cosik noveho a nečekaneho, neni temu tak.

29.11.2021 v 14:14 | Karma článku: 44.41 | Přečteno: 4556 | Diskuse

Ladislav Větvička

Čeho se boji?

Nechat se opichat je každeho osobni věc. Nikomu do teho nic neni, co si člověk střika do těla, ať už je to droga, jed nebo lek. Ať si každy robi co chce, mi je to jedno. To všecko ovšem do okamžiku, dokud se ten dotyčny nezačne

23.11.2021 v 11:11 | Karma článku: 47.46 | Přečteno: 12077 | Diskuse

Ladislav Větvička

Vlada na nas použiva metody bolševickych bachařu - Bidrmanuv koncept zlomení vězně

Psycholog Bidrman (neplest s Cimrmanem) vyvinul v roce 1956 návod, jak psychologicky vymámit lživá přiznání od válečných zajatců. Je to metoda, která dokáže člověka zlomit, vzít mu sebevědomí a odstranit jakýkoliv odpor.

22.11.2021 v 12:12 | Karma článku: 44.94 | Přečteno: 6170 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Marketa Moore

Hongkong na talíři (1): Dim sum pro začátečníky

Když se mě někdo zeptá, jaká máme v Hongkongu zvláštní jídla, jako první mě napadne dim sum 点心, což v překladu znamená “lehce se dotknout srdce”. Láska prý prochází žaludkem, ale dim sum...ten pohladí přímo vaše srdce

9.12.2021 v 6:26 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 240 | Diskuse

Dominik Franc

Agrosymbol, kterého si nikdo nevšiml

Na dnešní přelidněné planetě je již snad téměř nemožné, aby některý z kruhů v obilí unikl pozornosti lidí, řeknete si. V tomto případě k tomu ale nejspíš opravdu skutečně došlo...

8.12.2021 v 18:36 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 362 | Diskuse

Martin Faltýn

Egypt - 4c - Nákupní potěšení i poděšení

I nakupování vás může občas bavit. A dokonce zjistíte, že i to co při dovolenkovém nákupu v Egyptě nebavilo, se s odstupem času může zdát i zábavné. A všechno je to, jako vždy a všude, o lidech.

8.12.2021 v 9:55 | Karma článku: 15.82 | Přečteno: 361 | Diskuse

Martin Faltýn

Egypt 4b - Létající koberce neboli nákupy

Ano, volnočasové aktivity - to jsou i nákupy. Nepředpokládám, že - zejména vy, dámy - očekáváte, že na vás začnu sypat ceny. Ne. V Egyptě se, jako všude v orientě, smlouvá. Možná i s počasím a dovolenou.

6.12.2021 v 12:32 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 413 | Diskuse

Marcel Burkert

Slovenským "Bermudským trojuholníkom" - Tríbečom. Plus hrad Gýmeš v ňom.

Pohorie Tríbeč má podobu trojuholníkového výbežku do Podunajskej nížiny, resp. Podunajskej pahorkatiny, ktorá Tríbeč obklopuje zo západu a z juhu.

5.12.2021 v 13:30 | Karma článku: 14.99 | Přečteno: 250 | Diskuse
VIP
Počet článků 1141 Celková karma 45.69 Průměrná čtenost 10629

Osobni blog: www.ladikvetvicka.cz 

Ladislav Větvička, lašsky cyp, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně... Pod autorským jménem Ladislav Větvička publikuje od podzimu 1991, kdy robil ve slezskych rádiích Attack, Ekol-S a Orion.

Mail: ladislav.vetvicka@centrum.cz 

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Knihy Ladislava Větvičky (možete objednat na mejlu autora nebo na E-šopě "Knihu chraň!": Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut, Okolo Rakusko-Uherska, Okolo Č-S aneb Kronika koronopodfucku I.

 

Najdete na iDNES.cz