Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Jak zme se prožrali Evropou...

22. 06. 2011 11:11:11
Tuž jasne, že moravska kuchyňa je moravska kuchyňa. A naše pivo je naše pivo. Ale nejlip se to vychutnate, když na chvilu vypadnete pryč z tehle zadlužene ďury a pak se vratite k temu, co mate radi. Tuž zme se zebrali, sedli na kola a zrobili turu přes tři fajne země - Bělorusko, Polsko a Litvu.


...neni Zubr jako Zubr. Tento neni z Přerova, ale kajsik z Polska. Bardzo mocne piwo...

...kura, fčil se nemožu vzpomenut, jak se ta dobrota jmenovala. Ale řikam temu klobaska pro chude. Zeberete střivka na klobasku a napěchujete to směsku ze struhanych kobzoli, muky, cibule, česneku, špeku, kořeni a osmažite na prasečim sadle. Žranica neobadana!

...pivo nevalne chuti aji nevalneho vzhledu. Ale po take dobrotě, jaku byly ty klobasky pro chude, pivo prostě potřebujete. Navic nad mapu se nejlip medytuje. Foto z Terespola. Posledni vesnica před vstupem do hrozneho, totalitniho Běloruska.

...vzpominka na Slezsko. Nakladane tvargle s maslem a cibulu od Jarka z Mexika...

...prvni dojem z Běloruska je zmateny. Fajne baby, na ulicach klid a pořadek, na druhe straně Brestskoje pivo v umělohmotnych kelimkach bez chuti a bez zapachu...

...prvni šašlik. Spokojenost. Fajně ugrilovany, velikost Rosenbergovska...


...no konečně cosik pro lidi. Lidskoje pivo. Ty ostatni su asi pro bravky, nebo co... Mimochodem, všimate si? Ti mamlasi musi lepit statni nalepky aji na plechovky od piva. To sem zvědavy, kdy to napadne jakehosik hňupa u nas...

...bělorusky boršč je jakysik vodnaty. Tuž, co chcete? Chuda země. Kaj su ty huste boršče z Podkarpatske Rusi?

...to neni sranda. Jarove pivo existuje. A možu potvrdit, že tajak vypada, tak aji chutna. Bleeee...

...běloruske porce su take chudobne. Připominalo mi to porce z Jurova RaJa, vz. 1986. Ale co chcete za 30Kč?

...někdy je bezpečnějši smichať divnu tekutinu s nazvem pivo, s jinu divnu tekutinu s nazvem vodka. Když sem mistni produkt - Lux Vodka nabidnul mistnim opilcum, otřepali se a doporučili: Eto něpij, moloděc, eto vodka chujovaja..."


...kobzolova polivka s poctivym maslem...


...anebo litevsky boršč zality pullitrem Utřinosa...


...jako dalši chod narvete do žaludka smažene rybičky z mistniho jezirka...

...a zapijete mocnym dubovym pivem. Bylo fakt mocne, 7,5% alkoholu...fajně se potom šlapalo, fajně...


...v mistnich zemich je desitka enem taka vodička pro děcka. Švyturys 14° ma tež 7,5% alkoholu...


...zazvorove pivo zrovna nemusim...

...ale když ho zakusnete fajnym polskym kvašakem, pak to nechutna zle...
...abych se vratil k temu Bělorusku. Nejlepši žranicu vam připravi doma. Zabiju se tři slepky, date se po pullitru vodky a za hodinu su dobroty připravene...

...tak vypada domaci bělorusky stolek pro hosty z Moravy, Slovenska a Slezska. Žaden Čech s nama nejel. Škoda, snad za dva tydně do Moldavie se jakysik odvažlivec najde...

...stolky v hospodě sice vypadaju bohatě, ale domaci je domaci...a to Jarove pivo.... :-(


...take jednoduche zařizeni by mělo byt u každe naši hospody. Co temu brani? Naše vlastni lenivost?

...poctivy flak prasečiho se syrem a orestovanyma domacima lištičkama...

...lištičky byly obzvlašť fajne, na masle zrobene...
IMAG2290.jpg
...ovšem sběr takych lištiček, to neni žadna sranda...


...kdo ma chutě na sladke, ten si v trojuhelniku Litvy, Polska a Běloruska tež přide na svoje. Sladke vdolky ze skořicu a maslem......a toto byla obzvlašť velka dobrota. Platky ze sladkeho kukuřičneho těsta s makem, hrozinkama, cukrem, všecko zalite teplym medem... Dolch mi dule v dyskuzi připomenul...jmenuje se to Zepelin.
...aji africke pivo Pilsner Urquell si v Polsku možete kupit. Moc dobre neni, navic je špatně načepovane. S pivem, kere se ještě v devadesatych vyrabělo v Plzni a prodavalo pod nazvem Plzeňsky Prazdroj, nema podle meho nazoru vubec nic společneho......flak masa v kobzolovem těstičku a original natrhane běloruske olivy...


...v Bělorusku neni třeba robit farmařske trhy s pestycidama a španělskyma ogurkama. Mistni zemědělska družstva maju odevřene svoje stanky každy den...

...nikde zme nenarazili na domaci pivovary, ale aji prumyslova varianta byla někdy k piti...


...ryža a kruti platek s flakem osmaženeho špeku......tuž nevim, co to su za napady, valit na řizek koprovu omačku. Ale možna se budete divit, nechutnalo to zle......tež divna, ale překvapivě fajně chutnajici kombinace. Vajca, cibula, paprika, salat, kysele rybičky a to všecko zalite kyselu zalivku z ogurek...


...tuž a velky špekovy kobzolovy knedlik zality litevskym Utřinosem 12°.
Fajnu chuť!
PS: Mimochodem, letošni ročnik cykložraciho vyletu začina za par dnu, v patek 1.7. a letošnim vyhercem je Moldavsko. Kdo ma chuť, mame posledni tři volne mista v autě. Tuž vzhuru na oběd, synci a děvuchy! A jak se budete nudit, moje texty najdete tady, a veškere novinky su tady.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Větvička | středa 22.6.2011 11:11 | karma článku: 42.03 | přečteno: 13270x

Další články blogera

Ladislav Větvička

Osobnost Moravy a jine ankety s chlebičkama aji bez

Mam rad ankety. Hlavně jak dostanu jakusik medajlu. Nebo aspoň chlebičky či podobně hodnotnu cenu. Nechapu sice, čemu se třeba anketa Blogař roka 2020 robi v řijnu 21, ale nepatram po tym. Duležite je byt na bedně a na tytulce,

23.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 40.85 | Přečteno: 2010 | Diskuse

Ladislav Větvička

Krach dnu NATO v Ostravě

Na vojenskem letišťu O-Mošnov proběhla režimem protěžovana akce Dny NATO. Jak řikaju moji židovšti kamoši, je to tak trochu chucpe, robit přehlidku par dnu pote, co NATO utrpělo slavny vyprask v Kabulu.

20.9.2021 v 11:11 | Karma článku: 46.21 | Přečteno: 8317 | Diskuse

Ladislav Větvička

Dezinformačni šaškarna k 11. zaři 01 pokračuje

Statni medyjalni propaganda tvrdi, že před dvaceti rokama se dvě letadla trefila do dvuch baraku a tři z těchto baraku spadly. Bylo by to srandovni, kdyby za tym nebyly miliony mrtvych.

10.9.2021 v 15:15 | Karma článku: 45.94 | Přečteno: 7419 | Diskuse

Ladislav Větvička

U Kabula se bojuje za Prahu

Odejit by dokazal jen srab. To prohlasil vrchni velitel česke okupačni armady přesně před třema rokama, v srpnu 2018. Tuž nevim, nejsem si jisty, ale žaden velitel by neměl takto hovořit o svojich jednotkach, byť okupačnich.

7.9.2021 v 13:13 | Karma článku: 45.26 | Přečteno: 4432 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (4.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

23.9.2021 v 18:51 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 133 | Diskuse

Aleš Gill

Už jste se někdy sprchovali v Tequile?

Co si asi představí takový Američan nebo Japonec pod nápisem "Pilsner" na sklenici piva? Tuší, že je to typ piva s názvem odvozeným od města kdesi uprostřed Evropy? Ale můžeme se na ně zlobit? Víme my, odkud pochází Tequila?

22.9.2021 v 9:02 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 245 | Diskuse

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (3.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

21.9.2021 v 14:19 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 190 | Diskuse

Pavel Kynčil

Janské Lázně

Protože jsem tam nikdy nebyl, rozhodli jsme se podívat do těchto krásných lázní. Ne, že bychom o nich nic nevěděli nebo je neviděli na obrázku, ale přece jenom face to face je o něčem jiném.

21.9.2021 v 12:27 | Karma článku: 16.18 | Přečteno: 413 | Diskuse

Jaroslav Babel

Deník pozdního léta (2.)

Volných dnů bylo snad i víc, než jsem původně čekal. Obvyklá cesta na konci léta se tím trochu protáhla a skončila nezvykle pozdním zářijovým datem. Když vám ale přeje vše včetně počasí, pak se ty dny navíc dají náležitě využít.

20.9.2021 v 12:24 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 260 | Diskuse
VIP
Počet článků 1120 Celková karma 44.59 Průměrná čtenost 10666

Osobni blog: www.ladikvetvicka.cz 

Ladislav Větvička, lašsky cyp, blogař, cestař, fotograf, spisovatel. Chvilu na Moravě, chvilu na Slezske, chvilu na Cejloně nebo v Karabachu, prostě tam, kaj je mu fajně... Pod autorským jménem Ladislav Větvička publikuje od podzimu 1991, kdy robil ve slezskych rádiích Attack, Ekol-S a Orion.

Mail: ladislav.vetvicka@centrum.cz 

Motto: Nevěřte politykum, nevěřte dochtorum, nevěřte novinařum, nevěřte blogařum a hlavně nevěřte mně. Věřte sobě. Mate vlastni hlavu... 

Knihy Ladislava Větvičky (možete objednat na mejlu autora nebo na E-šopě "Knihu chraň!": Ostravaci sobě, Mamulovy děti, Tajemstvi bohatych Ostravaku, Osudove setkani 1913, Některe baby su všecky stejne, Šifry Ladika Větvičky (I, II & III), Helmut, Okolo Rakusko-Uherska, Okolo Č-S aneb Kronika koronopodfucku I.

 

Najdete na iDNES.cz